Koordinator Platforme Umirovljenici zajedno Milivoj Špika na HTV4

HTV/HRT 4 Jutros je koordinator Platforme Umirovljenici zajedno Milivoj Špika gostujući u vijestima na HTV4 slikovito prikazao razliku između prijedloga Platforme Umirovljenici zajedno i onoga što nude SUH. MUH, HSU….

Špika o mirovinskoj reformi: Nema objašnjenja tko bi upravljao novcem i na koji način

Nakon rasta mirovina, Vlada namjerava reformirati mirovinske fondove koji su daleko od planirane učinkovitosti - manje-više fondovi grcaju u dugovima koji se pokrivaju iz proračuna. 

 

Najavljena reforma mirovinskih fondova trebala bi dopustiti ulaganje u nekretnine i infrastrukturne projekte. Nadalje, povećala bi se isplata individualne štednje iz drugog stupa na 20 posto od ukupnog iznosa. Postoji li sličan model u zemljama EU-a i postoje li rizici takve mirovinske reforme?

- Jasna nam je intencija Vlade, no do sada se često znalo dogoditi da se ono, što je bila ideja, ne realizira u stvarnosti, a javnost se sve manje razumije u to kako uopće funkcionira mirovinski sustav, istaknuo je za program HTV-a Milivoj Špika, Platforma umirovljenici zajedno.

Ponuđena je mogućnost da osoba koja ide u mirovinu može povući iz II. stupa do 20 posto gotovine umjesto 15 posto kao što je bilo do sada.

- Alternativni investicijski fond je novina, no Hrvatska ima na to pravo s obzirom da je mirovinski sustav pod ingerencijom svake članice Unije. To još nitko nije napravio i to je otprilike kopiranje onoga što rade ova četiri obvezna mirovinska fonda, kazao je Špika.

- Često se znalo događati da ta četiri mirovinska fonda, kojima su vlasnici najveće banke u RH, koriste kao svoje bankomate. Često komercijalna banka komercijalni kredit određenom gospodarskom subjektu koji taj kredit ne može vratiti jer je pred propašću. Tko je novce izgubio? Mirovinski fond i to je sve legalno. Oni imaju pravo na ulaganja, a ne odgovaraju ako se dogode loši plasmani, upozorio je Špika. 

Ovo je jednostavan način kojim oni mogu raspolagati tim novcem bez ikakve kontrole, ustvrdio je Špika.

- Nitko od umirovljenika ili državnih tijela nema upliva u nadzornim ili upravnim odborima obveznih mirovinskih fondova.  Slično bi se dogodilo i kod ovog investicijskog fonda. Država bi postavila neku ekipu. Pet posto bi se odmah transferiralo. Država s tim može raditi što hoće, pojasnio je.


Je li riječ o nacionalizaciji privatnih sredstava radnika?


- Ako država i kaže da će biti jamac za ta sredstva, što znači da se obvezala u ime radno-aktivnih koji su jamci, ako taj novac propadne on će se naplatiti od poreznih obveznika, kazao je.

- U cijeloj priči je čudno da Vlada nije izašla s transparetnim objašnjenjem tko su ti koji bi upravljali i na koji način, upozorio je Špika.

Platforma Umirovljenici zajedno podržava svaki napor koji će unaprijed mirovinski sustav.

- Budući da ovdje nema dovoljno informacija, idemo sačekati obrazloženja. Moram reći da mi se u startu tako nešto ne sviđa jer me asocira na ponašanje koje se sad događa u II. mirovinskom stupu, rekao je Špika. 

Cijelo gostovanje možete pogledajte na priloženom linku:

 

Pobuna umirovljenika! Nezadovoljni su ukidanjem pola mirovine onima koji će po novom zakonu raditi na puno ... (opširnije)

- Naše mirovine su naše stečeno pravo. Prema Ustavu, u članku 19, koji se odnosi na ... (opširnije)

Na prvoj radnoj sjednici karlovačkog Gradskog vijeća usvojena je Strategija zelene urbane obnove Grada Karlovca. Vijećnica ... (opširnije)

Predsjednik ŽO Stranke umirovljenika Sisačko moslavačke županije Josip Mijadžiković zadovoljan je atmosferom lokalnog članstva naše stranke, ... (opširnije)

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)

U razgovoru s Petrom Vlahovim na HRT-u predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić Istaknuo je da su najveći ... (opširnije)

Mrak Taritaš je podsjetila da smo na samom dnu Europske unije po visini prosječne mirovine, i ... (opširnije)

Lazar Grujić: Kada idemo u mirovinu, idemo jer smo odradili svoj radni vijek... u mirovini bi trebali ... (opširnije)

Prema službenim podacima OECD-a hrvatski umirovljenici su na dnu, među najsiromašnijim u Europi. Lošije mirovine od hrvatskih ... (opširnije)