Hrvatski umirovljenici su među najsiromašnijima u EU. Zašto?

Hrvatski umirovljenici su među najsiromašnijima u EU. Zašto?

SEZONA prijetnji prosvjedima još nije gotova. Nakon sudaca, liječnika i medicinskog tehničkog osoblja, umirovljenici najavljuju izlazak na ulice ako se ne poboljšaju njihova materijalna i druga prava.

Traže ukidanje doživotne penalizacije prijevremene mirovine te povećanje udjela mirovine u hrvatskom BDP-u na prosjek EU, božićnice i uskrsnice svim umirovljenicima, 13. mirovinu, bolju medicinsku skrb, više domova za umirovljenike te veću zastupljenost u informativnim programima HRT-a.

"Umirovljenici su previše dali društvu da bi se nekome stalno moljakali, da bi bili stalno zapostavljani u poboljšanju svog materijalnog statusa i drugih prava", poručila je platforma koja okuplja Stranku umirovljenika, Blok umirovljenici zajedno i Demokratsku stranku umirovljenika.

Njihovi argumenti se svode na to da su mirovine u Hrvatskoj premale, umirovljenici teško žive, a država ih godinama zapostavlja po pitanju širenja materijalnih i ostalih prava, za razliku od nekih drugih skupina koje ovise o državnom proračunu. Jesu li u pravu?

Trećina umirovljenika je u riziku od siromaštva

Stvar je poprilično jednostavna: hrvatske mirovine su premale da bi osigurale dostojanstven život umirovljenika. Prosječna starosna mirovina za travanj ove godine je iznosila 436 eura, invalidska 329 eura, a obiteljska 350 eura. To je između 30 i 40 posto prosječne neto plaće.

Da u Hrvatskoj umirovljenici jako teško žive, potvrđuju podaci o tome koliko ih je u riziku od siromaštva. Hrvatska je prema tome jedna od najgorih država EU za život umirovljenika jer čak trećini (32.4 posto) prijeti siromaštvo.

Gore od Hrvatske su samo Estonija (52.3 posto u riziku od siromaštva), Latvija (40.5 posto), Litva (39.5 posto) i Bugarska (35.6 posto). Situacija se u odnosu na prije jedanaest godina pogoršala, pa je danas veći postotak umirovljenika u Hrvatskoj koji su u riziku od siromaštva (3 postotna boda više).

Situacija je puno gora od prosjeka EU, koji iznosi 17.3 posto. Hrvatska je jedna od najgorih država EU za umirovljenike i daleko od Austrije, Mađarske, Danske, Francuske, Luksemburga i Slovačke, u kojima je manje od 15 posto umirovljenika u riziku od siromaštva.

CIJELI TEKST MOŽETE PROČITATI NA INDEX.HR

Svjetski dan smijeha obilježava se 10. siječnja diljem svijeta i posvećen je slavljenju radosti, zajedništva i ... (opširnije)

možete pročitati ovdje Kako neslužbeno doznajemo, umirovljenici bi trebali biti obeštećeni najkasnije do kraja ovoga tjedna. (opširnije)

https://n1info.hr/vijesti/stranka-umirovljenika-pozvala-na-podrsku-milanovicu-aktivni-borac-za-nasa-prava/   Grujić - U Hrvatskoj je puno previše kriminala i korupcije, dio kojeg producira i ... (opširnije)

Svim vjernicima pravoslavne vjeroispovijesti želimo sretan i blagoslovljen Božić, obilje mira, blagostanja i ljubavi, uz tradicionalni ... (opširnije)

Samoborski Stožer Stranke umirovljenika pozvao je u nedjelju članstvo da izađu na izbore i daju glas ... (opširnije)

https://www.mirovina.hr/novosti/umirovljenici-su-nam-otkrili-svoje-novogodisnje-zelje-povecanje-penzija-i-zdravlje/ (opširnije)

Silvestrovo je vrijeme za nove odluke. Uzmite računalo, mobitel, papir i olovku, omiljeni rokovnik, ma neka ... (opširnije)

Milanović, pobjednik prvog kruga izbora, rekao je da politiku nikada nije vidio kao sredstvo za privatne ... (opširnije)

https://www.nacional.hr/posljednje-veliko-istrazivanje-milanovic-uvjerljivo-vodi-ovako-stoje-ostali-kandidati-u-utrci-za-pantovcak/   (opširnije)

https://www.zoranmilanovic.hr/bozicna-cestitka-predsjednika-republike-hrvatske-zorana-milanovica/ Poštujući kršćansku tradiciju – koja već stoljećima označava čvrstu pripadnost Hrvatske zapadnoj i europskoj kulturi ... (opširnije)