Hrvatski umirovljenici su među najsiromašnijima u EU. Zašto?

Hrvatski umirovljenici su među najsiromašnijima u EU. Zašto?

SEZONA prijetnji prosvjedima još nije gotova. Nakon sudaca, liječnika i medicinskog tehničkog osoblja, umirovljenici najavljuju izlazak na ulice ako se ne poboljšaju njihova materijalna i druga prava.

Traže ukidanje doživotne penalizacije prijevremene mirovine te povećanje udjela mirovine u hrvatskom BDP-u na prosjek EU, božićnice i uskrsnice svim umirovljenicima, 13. mirovinu, bolju medicinsku skrb, više domova za umirovljenike te veću zastupljenost u informativnim programima HRT-a.

"Umirovljenici su previše dali društvu da bi se nekome stalno moljakali, da bi bili stalno zapostavljani u poboljšanju svog materijalnog statusa i drugih prava", poručila je platforma koja okuplja Stranku umirovljenika, Blok umirovljenici zajedno i Demokratsku stranku umirovljenika.

Njihovi argumenti se svode na to da su mirovine u Hrvatskoj premale, umirovljenici teško žive, a država ih godinama zapostavlja po pitanju širenja materijalnih i ostalih prava, za razliku od nekih drugih skupina koje ovise o državnom proračunu. Jesu li u pravu?

Trećina umirovljenika je u riziku od siromaštva

Stvar je poprilično jednostavna: hrvatske mirovine su premale da bi osigurale dostojanstven život umirovljenika. Prosječna starosna mirovina za travanj ove godine je iznosila 436 eura, invalidska 329 eura, a obiteljska 350 eura. To je između 30 i 40 posto prosječne neto plaće.

Da u Hrvatskoj umirovljenici jako teško žive, potvrđuju podaci o tome koliko ih je u riziku od siromaštva. Hrvatska je prema tome jedna od najgorih država EU za život umirovljenika jer čak trećini (32.4 posto) prijeti siromaštvo.

Gore od Hrvatske su samo Estonija (52.3 posto u riziku od siromaštva), Latvija (40.5 posto), Litva (39.5 posto) i Bugarska (35.6 posto). Situacija se u odnosu na prije jedanaest godina pogoršala, pa je danas veći postotak umirovljenika u Hrvatskoj koji su u riziku od siromaštva (3 postotna boda više).

Situacija je puno gora od prosjeka EU, koji iznosi 17.3 posto. Hrvatska je jedna od najgorih država EU za umirovljenike i daleko od Austrije, Mađarske, Danske, Francuske, Luksemburga i Slovačke, u kojima je manje od 15 posto umirovljenika u riziku od siromaštva.

CIJELI TEKST MOŽETE PROČITATI NA INDEX.HR

https://www.mirovina.hr/price/medunarodni-dan-osoba-s-invaliditetom-starijim-osobama-nase-su-usluge-od-velike-vaznosti/ U Hrvatskoj živi oko 653.600 osoba s invaliditetom. Znači sobe s invaliditetom čine 17 posto ... (opširnije)

https://mrosp.gov.hr/vijesti/medjunarodni-dan-osoba-s-invaliditetom/13558   (opširnije)

https://bezcenzure.hr/vlad/priopcenje-stranke-umirovljenika-2/   ČUVAJ SE POLITIČKIH IGARA I KAD DAROVE NOSE Umirovljenici burno reagirali na Plenkovićevo obećanje: ... (opširnije)

Predsjednika za predsjednika   Zadnjeg petka u studenom predsjednik RH Zoran Milanović osobno je na terenu, ... (opširnije)

Međunarodni dan bez kupovine, subota 29. studenoga Imali mi malo ili puno novaca on nam curi ... (opširnije)

Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van   Foto: 123RF VJEROJATNO znate poznatu izreku ... (opširnije)

Stranka umirovljenika: Je li sada, već svima vidljivo, svakodnevno slabljenje javnog zdravstva i jačanje privatnih poliklinika ... (opširnije)

Zbog zabrinutosti velikog broja građana, posebno starijih, za situaciju u javnom zdravstvu pitamo javno premijera Andreja Plenkovića.   ... (opširnije)

  Studeni je mjesec u kojem se prisjećamo najstrašnijih razaranja i stradanja u Domovinskom ratu. Vukovar ... (opširnije)

Pravo da država umjesto vas podmiruje premiju dopunskog zdravstvenog osiguranja - ostvarujete ako vaš ukupan mjesečni ... (opširnije)