Hrvatski umirovljenici su među najsiromašnijima u EU. Zašto?

Hrvatski umirovljenici su među najsiromašnijima u EU. Zašto?

SEZONA prijetnji prosvjedima još nije gotova. Nakon sudaca, liječnika i medicinskog tehničkog osoblja, umirovljenici najavljuju izlazak na ulice ako se ne poboljšaju njihova materijalna i druga prava.

Traže ukidanje doživotne penalizacije prijevremene mirovine te povećanje udjela mirovine u hrvatskom BDP-u na prosjek EU, božićnice i uskrsnice svim umirovljenicima, 13. mirovinu, bolju medicinsku skrb, više domova za umirovljenike te veću zastupljenost u informativnim programima HRT-a.

"Umirovljenici su previše dali društvu da bi se nekome stalno moljakali, da bi bili stalno zapostavljani u poboljšanju svog materijalnog statusa i drugih prava", poručila je platforma koja okuplja Stranku umirovljenika, Blok umirovljenici zajedno i Demokratsku stranku umirovljenika.

Njihovi argumenti se svode na to da su mirovine u Hrvatskoj premale, umirovljenici teško žive, a država ih godinama zapostavlja po pitanju širenja materijalnih i ostalih prava, za razliku od nekih drugih skupina koje ovise o državnom proračunu. Jesu li u pravu?

Trećina umirovljenika je u riziku od siromaštva

Stvar je poprilično jednostavna: hrvatske mirovine su premale da bi osigurale dostojanstven život umirovljenika. Prosječna starosna mirovina za travanj ove godine je iznosila 436 eura, invalidska 329 eura, a obiteljska 350 eura. To je između 30 i 40 posto prosječne neto plaće.

Da u Hrvatskoj umirovljenici jako teško žive, potvrđuju podaci o tome koliko ih je u riziku od siromaštva. Hrvatska je prema tome jedna od najgorih država EU za život umirovljenika jer čak trećini (32.4 posto) prijeti siromaštvo.

Gore od Hrvatske su samo Estonija (52.3 posto u riziku od siromaštva), Latvija (40.5 posto), Litva (39.5 posto) i Bugarska (35.6 posto). Situacija se u odnosu na prije jedanaest godina pogoršala, pa je danas veći postotak umirovljenika u Hrvatskoj koji su u riziku od siromaštva (3 postotna boda više).

Situacija je puno gora od prosjeka EU, koji iznosi 17.3 posto. Hrvatska je jedna od najgorih država EU za umirovljenike i daleko od Austrije, Mađarske, Danske, Francuske, Luksemburga i Slovačke, u kojima je manje od 15 posto umirovljenika u riziku od siromaštva.

CIJELI TEKST MOŽETE PROČITATI NA INDEX.HR

U Sisku je predstavljena lista koalicije SDP/SU pod brojem 08, a nositeljica liste Kristina Ikić Baniček ... (opširnije)

Nastavit ćemo i završiti dobre projekte, pokrenuti mnoge nove, a najvažnije je da ljude više nitko ... (opširnije)

Stranka umirovljenika u povodu tragičnog stradavanja Željka Šempera, bivšeg saborskog zastupnika i analitičara mirovinskog sustava izražava ... (opširnije)

Zabrinjava podatak da više od 272 tisuće umirovljenika prima najnižu mirovinu, koja u prosjeku iznosi samo ... (opširnije)

Kako je to zabilježio Trend pogledajte ovdje (opširnije)

Glas Istre popratio u Rovinju proslavu 80. obljetnice oslobođenja Rovinja i aktivnosti koalicijskih partnera SDP-a i ... (opširnije)

Sretan vam praznik rada, dragi umirovljenici, Mnoge su proslave tog praznika iza nas, nađite i danas ... (opširnije)

Dragi Istrani, članovi Stranke umirovljenika, dragi simpatizeri, dragi koalicijski partneri, Stranka umirovljenika Istarske županije podvlači crtu ... (opširnije)

Dragi članovi, dragi simpatizeri i podupiratelji, dragi koalicijski partneri, Završila je predkampanja za Lokalne izbore 2025. ... (opširnije)

Umirovljenici Novske su u petak među prvima predali svoju kandidacijsku listu za Gradsko vijeće, riječ je ... (opširnije)