Predsjednica Republike u poreznoj oazi. Gdje je razlika između Jupitera i goveda?

Može li svatko od nas odlučiti svoj porez dati nekom potrebitom, mimo državnog proračuna, izbjeći nepotrebne formalnosti

Odluka Povjerenstva za sukob interesa da se predsjednica Republike ogriješila o načela vjerodostojnosti i nepristranosti u odnosu na HDZ – stranku čiji je kandidat bila na izborima – očekivano je podijelila javnu političku scenu. Riječ je, naravno, o donacijama, 1,17 milijuna kuna ostatka od predizborne kampanje, novcu koji su gospođa Grabar Kitarović i njezina matična stranka tako hladno i vješto „oprali“ pred očima cijele Hrvatske. Za humanitarne svrhe.

Možemo se izgubiti u argumentaciji „za“ i „protiv“ sporne odluke, zavisno od poznavanja javnih financija, porezne politike, svjetonazora ili stranačke preferencije, no potrebno je vratiti se na početak, priču odvrtiti korak po korak:

Novac je doniran za kampanju. Nije potrošen. Na dalje uplate tog viška novca – bez obzira na svrhu - treba platiti porez. Državi na čijem je čelu predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Predsjednica Republike vraća taj novac političkoj stranci koja ju je kandidirala i podržala. Stranci u kojoj je zamrznula članstvo jer je sad predsjednica Hrvatica i Hrvata (i ostalih). To je nije spriječilo da sama određuje kome će donirati sporni novac. Dakle, novac je vratila u HDZ, ali zadržala pravo na zasluge, čak i bila nazočna na uručivanju!  Upravo u tom je detalju Povjerenstvo utvrdilo sukob interesa što je, prema našem mišljenju, tek jedan aspekt problema. Šteta je više etičke naravi, bez obzira na različita tumačenja.

Jer, svakom kunom koju doniramo izravno kao građani, na uplatnicama ili telefonskim pozivom za trajanja neke humanitarne akcije, plaćamo i PDV, koji je uredno i naveden u opisu troškova. Nitko od nas običnih smrtnika ne može pregovarati s državom na koji će način izbjeći plaćanje „nepotrebnog“ poreza ili domišljato izbjegavati takve „formalnosti“. Što o tome misle poduzetnici, svi oni koje preskupa država nemilice cijedi, kažnjava za najmanji propust, ovršuje, gasi tvrtke?

Jesu li glasovali za predsjednicu koja im je obećala bolje poduzetničko okruženje?

Izuzev Povjerenstva za sukob interesa, koje će pristrani vjerojatno nazivati „leglom udbaša i komunjara“, nitko se iz neuplaćenim porezom zakinutih nadležnih tijela nije oglasio. Sve je valjda zakonito? Kakva je to poruka svekolikom pučanstvu? Gdje je razlika između Jupitera i goveda. Naravno, uz odbijanje argumenata Povjerenstva, prkosna poruka stiže iz Pantovčaka  – Predsjednica Grabar Kitarović bi to učinila opet, ako zatreba! Hoće li sve one Hrvatice i Hrvati, građanke i građani, ako zatreba, opet glasovati za njezin drugi mandat?

Stranka umirovljenika (SU) pridružit će se Prosvjedu protiv siromaštva, na glavnom zagrebačkom trgu u subotu 1. ... (opširnije)

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović je 18. veljače 2025. godine u svom inauguracijskom govoru drugog petogodišnjeg ... (opširnije)

Jedino je nama istinski važno kakvo je naše obrazovanje na svim razinama, kakvo je naše javno ... (opširnije)

Hrvatska ima najmanji udio mirovine u odnosu na posljednji osobni dohodak, samo 35 posto. Političke elite vrijeme je ... (opširnije)

Čisteće medvjediće čine mnogi umirovljenici volonteri koji brinu o okolišu, a osim u Zagrebu djeluju i u Novoj ... (opširnije)

Sve o tomu na ovoj poveznici (opširnije)

Od danas isplata nacionalne naknade za starije osobe. U utorak 17. veljače počela je isplata za ... (opširnije)

O ženama čiji je doprinos za razvoj znanosti izniman pročitajte ovdje (opširnije)

Stranka umirovljenika opetovano traži od Ministarstva zdravstva da se usvoji novi Nacionalni program razvoja palijativne skrbi ... (opširnije)

Na inauguraciju predsjednika Zorana Milanovića 18. veljače dolazi malen broj uzvanika, a sve nas iz Stranke ... (opširnije)