Pitka voda USKORO postaje stvar prošlosti!

Niste ni svjesni što se događa!

”Grad Zagreb ostaje bez pitke vode nakon 2050. godine. Naime, zbog izgradnje slovenskih hidroelektrana smanjen je dotok šljunka te je korito rijeke Save u Zagrebu spušteno za preko 3 metra u zadnjih 30 godina”, kazao nam je mr.sc. Marko Pavić,voditelj stručnih savjetovanja o Savi iz Udruge Slap.
Povod razgovora s Pavićem koji već niz godina prati događanja vezana uz rijeku Savu bio je upravo nekad popularan, danas tek spominjan projekt ”Zagreb na Savi” čija se vrijednost procijenjuje na vrtoglavih 1, 2 milijarde eura, a unatoč činjenici što je pokrenut još davne 1964. nakov velike poplave – do danas nije realiziran!

”Za građane Zagreba i srednjeg Posavlja, važno je da se projekt realizira. Projekt “Zagreb na Savi” ne smije biti projekt jedne osobe ili stranke već projekt u kojemu će se okupiti svi relevantni dionici i u kojemu će se slušati riječ struke. Projekt predstavlja jednu od najvećih investicija u RH koju će uvelike poduprijeti i EU, no moramo biti svijesni da je on dugoročan te da se planira za jedne vlade, izvodi za druge, a otvara za treće”, upozorava Pavić i dodaje kako je riječ o projektu vrijednom 1,2 milijarde eura, ali ističe: do 2050. naša metropola mogla bi ostati bez pitke vode!
”Grad Zagreb ostaje bez pitke vode nakon 2050. godine. Naime, zbog izgradnje slovenskih hidroelektrana smanjen je dotok šljunka te je korito rijeke Save u Zagrebu spušteno za preko 3 metra u zadnjih 30 godina”,objašnjava kako je posljedica toga pad razine podzemnih vodašto predstavlja ugrozu opskrbe pitkom vodom građana Zagreba.
”Isto tako sustav zaštite od poplave srednjeg Posavlja, koji je pokrenut nakon velike poplave 1964. nikada nije završen te su područja nizvodno od Zagreba – nezaštićena! Projektom “Zagreb na Savi” rješavaju se upravo navedeni hidrotehnički problemi te ga je potrebno što prije realizirati jer je potrebno 15-20 godina da se sva planirana hidrotehnička rješena izgrade”, zaključuje.


U tijeku rasprava o pravu umirovljenika da od nove godine mogu biti na tržištu rada po osam ... (opširnije)

Zastupnica Stranke umirovljenika pred Ustavnim sudom odvjetnica Katja Jajaš ističe da članak 50. Ustava RH, kojim se ... (opširnije)

Predsjednik SU Lazar Grujić je u razgovoru s Tihomirom Ladišićem u emisiji Novi dan, Televizije N1, ... (opširnije)

Prema Eurostatu lani je najveća inflacija bila u Rumunjskoj (5,8 posto), Belgiji (4,3 posto) i Hrvatskoj (4.0). ... (opširnije)

Pobuna umirovljenika! Nezadovoljni su ukidanjem pola mirovine onima koji će po novom zakonu raditi na puno ... (opširnije)

- Naše mirovine su naše stečeno pravo. Prema Ustavu, u članku 19, koji se odnosi na ... (opširnije)

Na prvoj radnoj sjednici karlovačkog Gradskog vijeća usvojena je Strategija zelene urbane obnove Grada Karlovca. Vijećnica ... (opširnije)

Predsjednik ŽO Stranke umirovljenika Sisačko moslavačke županije Josip Mijadžiković zadovoljan je atmosferom lokalnog članstva naše stranke, ... (opširnije)

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)