NIJE SVIMA KRIZA - Rekorder iz Zagreba ima najveću plaću u Hrvatskoj

Iznose rekordnih plaća dobili smo od Središnjeg ureda Porezne uprave, a rang-ljestvica pokazuje trenutačno stanje
Rekordnu godišnju plaću od četiri milijuna kuna prijavio je poreznicima jedan zaposleni čovjek u Hrvatskoj. Točno 4,045.298 kuna dohotka za prošlu, 2013. godinu prijavio im je u ovogodišnjoj sezoni poreznih prijava, čime je zaradio prvo mjesto na njihovoj ljestvici 10 najvećih dohodaka od nesamostalnog rada,piše Slobodna Dalmacija.

Na tom su popisu svi odreda milijunaši: drugo i treće mjesto znači 3,6 milijuna kuna, odnosno 3,5 milijuna kuna godišnje plaće koje su im izbrojili poslodavci, a posljednje, 10. mjesto rezervirano je za plaću od 2,4 milijuna kuna. Na ljestvici rekordera iz obrta i slobodnih zanimanja, “samo” su tri milijunaša, prvoplasirani je imao lani dohodak od 1,4 milijuna kuna, dok je deseti zaradio 736.999 kuna plaće u cijeloj prošloj godini.

Iznose rekordnih plaća dobili smo od Središnjeg ureda Porezne uprave, a rang-ljestvica pokazuje trenutačno stanje, napravljena je ovog tjedna, temeljem obrađenih 68 posto od svih 705.000 prijava građana.

Ovo je druga godina zaredom da poreznici ne objavljuju područne urede gdje su prijavljeni dohoci, a treća da ne objavljuju obrtničke djelatnosti i zanimanja samostalaca s najvećim dohocima na kojima su često bili odvjetnici, pekari, građevinari, arhitekti, stolari, elektroinstalateri...

- Budući da je prema odredbama Općeg poreznog zakona porezno tijelo dužno kao poreznu tajnu čuvati sve podatke koje porezni obveznik iznosi u poreznom postupku, zauzet je stav da se podaci u kojem su područnom uredu prijavljeni ti dohodci, ne objavljuju - vele u Središnjem uredu i objašnjavaju da se prijašnjih godina objavom tih podataka u pojedinim slučajevima moglo utvrditi na kojeg se poreznog obveznika odnose podaci.

Ipak, ono što je znano je to da su svih prethodnih godina Zagrepčani držali gotovo sva mjesta na rang-listama najvećih dohodaka od nesamostalnog rada, pa nas ne bi čudilo da je i sada tako, jer je u glavnom gradu koncentriran velik broj tvrtki, svako treće poduzeće ima sjedište u tom gradu, pa one iz profitabilnihtelekomunikacijai financija u kojima se i inače isplaćuju najveće prosječne plaće. Obrtničke rang-ljestvice uvijek su bile šarolikije i na njima je bilo rekordera iz svih dijelova Hrvatske.

Također, ni ove rekordne plaće ne moraju biti samo čiste plaće, nego mogu uključivati i dodatke na bušte poput bonusa koje uspješnim menadžerima i bankarima isplaćuju njihovi poslodavci. Kako su rekordne plaće izražene u bruto iznosima, po našoj gruboj računici znači da godišnja neto zarada rekordera s bruto plaćom od četiri milijuna kuna iznosi oko 2,2 milijuna kuna, jer dobar dio njegove bruto plaće odnese najpaprenija porezna stopa od 40 posto, a živi li u Zagrebu, uz to plaća i najmasniji prirez na taj porez od 18 posto.

Tako bi se moglo procijeniti da je riječ o mjesečnoj neto plaći od oko 177.000 kuna, uz uvjet da rekorder živi u glavnom gradu. Da je lani taj čovjek radio svaki dan, vikendom i praznikom, njegova je neto dnevnica veća od prosječne mjesečne plaće i iznosi 5900 kuna. Rekorderova mjesečna neto bušta teška je onoliko koliko kući donese 32 prosječno plaćenih ljudi u Hrvatskoj koji mjesečno primaju po 5500 kuna,piše Slobodna Dalmacija.

Za sada 770 milijuna kuna povrata

Iz Središnjeg ureda Porezne uprave rekli su nam da su od 704.833 prijave poreza za 2013. godinu obradili njih 481.789, a do sada je 431.575 građana ostvarilo pravo na povrat od 770 milijuna kuna, dok ih 29.584 mora uplatiti 129 milijuna kuna poreza na dohodak i prirez.

Prema Eurostatu lani je najveća inflacija bila u Rumunjskoj (5,8 posto), Belgiji (4,3 posto) i Hrvatskoj (4.0). ... (opširnije)

Pobuna umirovljenika! Nezadovoljni su ukidanjem pola mirovine onima koji će po novom zakonu raditi na puno ... (opširnije)

- Naše mirovine su naše stečeno pravo. Prema Ustavu, u članku 19, koji se odnosi na ... (opširnije)

Na prvoj radnoj sjednici karlovačkog Gradskog vijeća usvojena je Strategija zelene urbane obnove Grada Karlovca. Vijećnica ... (opširnije)

Predsjednik ŽO Stranke umirovljenika Sisačko moslavačke županije Josip Mijadžiković zadovoljan je atmosferom lokalnog članstva naše stranke, ... (opširnije)

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)

U razgovoru s Petrom Vlahovim na HRT-u predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić Istaknuo je da su najveći ... (opširnije)

Mrak Taritaš je podsjetila da smo na samom dnu Europske unije po visini prosječne mirovine, i ... (opširnije)

Lazar Grujić: Kada idemo u mirovinu, idemo jer smo odradili svoj radni vijek... u mirovini bi trebali ... (opširnije)