Tražimo korjenite promjene političkog sustava

Primjena preferencijalnog glasovanja za parlamentarne izbore tek je detalj u nizu reformi potrebnih u demokratizaciji političke zbilje u Hrvatskoj

Približavanjem parlamentarnih izbora u Hrvatskoj učestali su prijedlozi za promjenama izbornog zakona. Mogli bi reći - zastarjelog i nepravednog dokumenta koji trenutačno niti na koji način ne predstavlja stvarne želje biračkog tijela. No, pitanje je zašto ti javno obznanjeni prijedlozi nisu dovoljno radikalni te su i nadalje u funkciji održanja bipolarne hrvatske političke scene. Pomno i temeljito osmišljen izborni inženjering prožeo je sve segmente sustava koji je glasove građana trebao pretvoriti u koliko-toliko razmjeran sustav predstavljanja biračke volje u Saboru. Statistike iz, primjerice, izborne godine 2011. dokazuju suprotno - nominalno razmjeran izborni sustav ponaša se poput većinskog. To se prije svega vidi u natprosječnom nerazmjeru između broja dobivenih glasova i ostvarenih saborskih mandata.

Lijepo je slušati o prijedlozima o dopisnom i elektronskom konzumiranju biračkog prava, ali takvi kozmetički zahvati ne rješavaju temeljno pitanje: je li glasanje pravo ili obveza? Možda bi bilo bolje da birači preuzmu odgovornost za politiku i političare koji je provode, na način da se uvede obvezno glasovanje. Naime, građani Republike Hrvatske imaju pravo na državljanstvo,osobnu iskaznicu, putovnicu, zapošljavanje..., a koje su im obveze? Nadalje, nigdje ni riječi u tim parcijalnim promjenama o, primjerice, snižavanju izbornog praga, koji bi omogućio i manjim strankama kvalitetniji politički život i utjecaj. Uz promjene izbornih jedinica i točnu evidenciju biračkih popisa, smatramo kako bi se opširnijim zahvatom u izborni zakon postigao željeni učinak – demokratizacija društva. Svjesni činjenice kako ove promjene nailaze na otpor kod dviju naših najvećih stranaka, nije nam jasno zašto udruge koje se upliću u politički rad o tome ne vode brigu. Sigurni smo da razlog, iako im politički rad nije na prvom mjestu, nije u pomanjkanju političkog znanja i činjenica. Više je razloga za sumnju da, poput prijedloga za referendum o preferencijalnom glasovanju, imaju zadaću skretati pažnju od kompleksnijeg zahvata u hrvatski sustav političkog predstavljanja. Mišljenja smo da bi preferencijalno glasovanje, kao svojevrsna personalizacija u predizbornoj kampanji, imalo smisla na lokalnim izborima. O tome tek treba raspravljati no, sigurno je riječ tek o jednom segmentu na putu do korjenite demokratizacije političkih sustava u Hrvatskoj, podjednako stranaka te institucija kroz koje djeluju.

Zbog toga je Stranka umirovljenika prema takvim (djelomičnim) inicijativama i prijedlozima vrlo skeptična i suzdržana. Kroz naš stranački rad i tijela nastojat ćemo u prvom redu promovirati naše ideje te podržati prijedloge s konkretnim i jasnim konceptom nužnih promjena političkog sustava u Hrvatskoj.



Stranka umirovljenika (SU) pridružit će se Prosvjedu protiv siromaštva, na glavnom zagrebačkom trgu u subotu 1. ... (opširnije)

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović je 18. veljače 2025. godine u svom inauguracijskom govoru drugog petogodišnjeg ... (opširnije)

Jedino je nama istinski važno kakvo je naše obrazovanje na svim razinama, kakvo je naše javno ... (opširnije)

Hrvatska ima najmanji udio mirovine u odnosu na posljednji osobni dohodak, samo 35 posto. Političke elite vrijeme je ... (opširnije)

Čisteće medvjediće čine mnogi umirovljenici volonteri koji brinu o okolišu, a osim u Zagrebu djeluju i u Novoj ... (opširnije)

Sve o tomu na ovoj poveznici (opširnije)

Od danas isplata nacionalne naknade za starije osobe. U utorak 17. veljače počela je isplata za ... (opširnije)

O ženama čiji je doprinos za razvoj znanosti izniman pročitajte ovdje (opširnije)

Stranka umirovljenika opetovano traži od Ministarstva zdravstva da se usvoji novi Nacionalni program razvoja palijativne skrbi ... (opširnije)

Na inauguraciju predsjednika Zorana Milanovića 18. veljače dolazi malen broj uzvanika, a sve nas iz Stranke ... (opširnije)