Odluka Vlade RH o osnivanju Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe

Na temelju članka 30. stavka 3. Zakona o Vladi Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 101/98, 15/2000, 117/2001, 199/2003, 30/2004 i 77/2009), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 19.11. 2010. godine donijela

Z A K L J U Č A K

1. Prihvaća se Nacrt sporazuma o osnivanju Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, u tekstu koji je dostavilo Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva aktom, klase: 140-01/10-01/106, urbroja: 526-09-01/1-10-8, od 17. studenoga 2010. godine.

2. Jadranka Kosor, dipl. iur., predsjednica Vlade Republike Hrvatske, potpisat će Sporazum iz točke 1. ovoga Zaključka.

3. Zadužuje se Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva da o ovom Zaključku izvijesti udruge umirovljenika i starijih osoba, potpisnike Sporazuma iz točke 1. ovoga Zaključka.

PREDSJEDNICA

Jadranka Kosor, dipl. iur.

OBRAZLOŽENJE

Matica umirovljenika Hrvatske i Blok „Umirovljenici zajedno“ uputili su dana 13. rujna 2010. prijedlog Vladi Republike Hrvatske za osnivanje Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, kao savjetodavnog tijela Vlade RH, po uzoru na slična nacionalna vijeća osnovana u državama Europske Unije (Mađarska, Slovačka, Irska i dr.).

Sukladno zaključku sa sastanka održanog 14. listopada 2010. u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva s predsjednicima Matice umirovljenika Hrvatske i Bloka „Umirovljenici zajedno“, izrađen je i usuglašen Nacrt Sporazuma o osnivanju Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe (u daljnjem tekstu: Sporazum), kojim je uređen sastav, ovlasti, djelokrug i način rada Nacionalnog vijeća (u daljnjem tekstu: Vijeće).

Prema tom Sporazumu Vlada Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Vlada) i predstavnici umirovljenika i starijih osoba suglasni su o potrebi uspostavljanja dijaloga i savjetovanja u svim bitnim pitanjima vezanim za umirovljenike i starije osobe, te se predlaže da Vijeće kao savjetodavno tijelo Vlade bude sastavljeno od pet predstavnika Vlade (Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Ministarstvo financija, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje) i pet predstavnika umirovljenika i starijih osoba - potpisnika ovoga Sporazuma (Matica umirovljenika Hrvatske, Stranka umirovljenika Hrvatske, Stranka umirovljenika, Blok „Umirovljenici zajedno“ i Hrvatski sindikat umirovljenika).

Predstavnici umirovljenika i starijih osoba određuju se na način da iz redova svakog od potpisnika bude po jedan, ako potpisnici ne dogovore drukčije, a svaki predstavnik ima i svojeg zamjenika. Svi predstavnici Vijeća zajednički biraju koordinatora vijeća na jednu godinu, i to naizmjenično svake godine iz redova druge strane.

Vlada se obvezuje da će Vijeće informirati o namjeri donošenja propisa, te pripremi prijedloga svih propisa koji se tiču mirovinskog osiguranja i zaštita starijih osoba i to u fazi nacrta kako bi mišljenja Vijeća efikasno mogla utjecati na propise. U smislu prethodne obveze Vlada se obvezuje da će javne politike, nacionalne strategije, propisi, programi i drugi dokumenti iz djelokruga rada Vijeća, prije upućivanja u Hrvatski sabor biti razmotreni na Vijeću. Vlada se također obvezuje, dostaviti na mišljenje Vijeću zakone i podzakonske akte iz djelokruga Vijeća koje predlažu zastupnici, klubovi zastupnika i radna tijela Hrvatskog sabora, a o istima se u odgovarajućoj proceduri treba očitovati Vlada. Nadalje, Vlada se obvezuje da će jedinstvena tj. usuglašena stajališta Vijeća implementirati u propise, a posebna stajališta predstavnika umirovljenika i starijih osoba dostaviti na znanje tijelima koja pripremaju propise.

Predstavnici umirovljenika i starijih osoba obvezuju se svoja mišljenja što je više moguće međusobno usuglasiti, dati ih u razumnom roku, te u svojim prijedlozima i mišljenima na odgovarajući način voditi računa o ukupnoj društvenoj i gospodarskoj situaciji u Republici Hrvatskoj.

Za pravovaljani rad Vijeća potrebna je nazočnost najmanje po tri predstavnika ili njihova zamjenika iz redova svake strane potpisnika. Sastanci Vijeća održavaju se najmanje jednom u tri mjeseca, a saziva ih koordinator sukladno odluci Vijeća ili na traženje jedne od strana potpisnica. Zajedničko mišljenje Vijeća ili izdvojena mišljenja potpisnika unose se uzapisnik sa sjednice, s time da će se zajedničko mišljenje Vijeća o raspravljenom prijedlogu objaviti na web stranicama Vlade. Vijeće će donijeti svoj program rada najkasnije u roku od tri mjeseca nakon osnivanja, te Poslovnik o radu. Kadrovske, organizacijske, tehničke i materijalne uvjete za rad Vijeća osigurava Vlada, a organizacijske, stručne, administrativno tehničke i druge poslove za potrebe Vijeća, te njegovih stalnih i povremenih radnih tijela obavlja Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva.

Slijedom navedenog, predlažemo da Vlada RH prihvati tekst Nacrta sporazuma o osnivanju Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe.

Prema Eurostatu lani je najveća inflacija bila u Rumunjskoj (5,8 posto), Belgiji (4,3 posto) i Hrvatskoj (4.0). ... (opširnije)

Pobuna umirovljenika! Nezadovoljni su ukidanjem pola mirovine onima koji će po novom zakonu raditi na puno ... (opširnije)

- Naše mirovine su naše stečeno pravo. Prema Ustavu, u članku 19, koji se odnosi na ... (opširnije)

Na prvoj radnoj sjednici karlovačkog Gradskog vijeća usvojena je Strategija zelene urbane obnove Grada Karlovca. Vijećnica ... (opširnije)

Predsjednik ŽO Stranke umirovljenika Sisačko moslavačke županije Josip Mijadžiković zadovoljan je atmosferom lokalnog članstva naše stranke, ... (opširnije)

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)

U razgovoru s Petrom Vlahovim na HRT-u predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić Istaknuo je da su najveći ... (opširnije)

Mrak Taritaš je podsjetila da smo na samom dnu Europske unije po visini prosječne mirovine, i ... (opširnije)

Lazar Grujić: Kada idemo u mirovinu, idemo jer smo odradili svoj radni vijek... u mirovini bi trebali ... (opširnije)