SAMO KOD NAS: Više se isplati biti socijalni slučaj, nego umirovljenik!

Umjesto da Hrvatsku pokažu kao perspektivnu državu u koju se isplati ulagati, oni mijenjaju ZOR da u Hrvatsku dovedu ulagače koji će se prema našim građanima ponašati kao robovlasnici. Kad neka država još više sreže radnička prava, ti isti ulagači će se preseliti tamo,a iza sebe neće ostaviti nikakvu trajnu vrijednost", tvrdi Sever.

Ništa ne može biti gore nego kad je rezultat 1:1. Ovo nije rezultat "značajne" nogometne utakmice već okrutna sudbina cijele Hrvatske, ako se naše gospodarstvo ne promijeni iz korijena. To je omjer zaposlenih i umirovljenih građana za koji neki demografski stručnjaci procjenjuju da bi mogao postati stvarnost već 2015. godine.

Kad kažemo 1. mirovinski stup onda zapravo mislimo na stup međugeneracijske solidarnosti u koji, svi oni koji rade, uplaćuju da bi umirovljenici imali svoje mirovine. U teoriji prekrasno zvuči, a u hrvatskoj praksi će rezultat 1:1 značiti kraj normalnog života za sve one koji odu u mirovinu.

Dogodi li se to, pojam socijalni slučaj i umirovljenik dobit će isto značenje. Ono što nitko u ovoj Vladi očito ne razumije je da nam sat otkucava i da "zlatne godine" u Hrvatskoj već sad počinju značiti stanje gore od smrti. Kako doznajemo, pravo na zajamčenu minimalnu naknadu imat će svi korisnici socijalne pomoći čiji prihodi nisu dostatni za život, a potrebne prihode ne mogu ostvariti ni prodajom svoje imovine ni davanjem svoje imovine u najam i slično. Ministrica Milanka Opačić rekla je da je iznos te naknade ograničen na 2900 kuna upravo zato što je to najmanja minimalna bruto plaća u Hrvatskoj. Drugim riječima, zapravo je bolje živjeti na ulici i svaki mjesec dobiti do 2900 kuna nego živjeti od minimalne mirovine koja se kreće oko 850 kuna.Čak i prosječna hrvatska mirovina(oko 2200 kuna) je manja od maksimalne socijalne naknade.

Kako smo do toga došli? Pa zapravo nisu krivi umirovljenici. Nisu oni krivi što stare i red je da svoje zadnje godine provedu dostojanstveno. Čak i to što iz godine u godinu imamo sitan rast broja umirovljenika nije razlog zašto bi se trebali bojati 2015. godine. Problem je što se broj zaposlenih iz godine u godinu sve više smanjuje. Koji je točni omjer danas je teško reći, ali procjene su da indeks zaposlenih nije veći od 1.02 u odnosu na jednog umirovljenika. Svi znanstveni radovi o ovom modelu financiranja mirovina iz doba socijalizma pokazuju da taj idealno funkcionira ako je oko pet zaposlenih na jednog umirovljenika, a minimalni broj zaposlenih ne smije biti manji od tri jer inače stvara gubitke u proračunu kao što to već godinama radi kod nas.

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever je apsolutno zgrožen s mjerama trenutne Vlade te smatra da je upravo pogrešna politika ove Vlade kriva za situaciju u kojoj se sad nalazimo. "Preko turističke sezone koja je sad počela će se taj dojam vjerojatno ublažiti, ali od jeseni možemo očekivati strahoviti pad broja nezaposlenih. Nakon rata su se mladi i radno sposobni ljudi koji su htjeli raditi, ali su njihove tvrtke bile uništene ili privatizirane pa su zaključili da je najbolje takve ljude odmah poslati u mirovinu. To je bilo jednotavno loše, ali ako je to bilo loše onda je ono što ovi sad rade katastrofalno. Jedini model koji može spasiti Hrvatsku od toga da dođe do omjera 1:1 je promjena vlasti. Ova Vlada pokazuje samo neznanje, nesposobnost i političku tvrdoglavost jer forsiraju odricanje potrošnje, a to onda uništava i potražnju. Umjesto da Hrvatsku pokažu kao zemlju perspektivnu državu u koju se isplati ulagati, oni mijenjaju ZOR da u Hrvatsku dovedu ulagače koji će se prema našim građanima ponašati kao robovlasnici. Kad neka država još više sreže radnička prava, ti isti ulagači će se preseliti tamo,a iza sebe neće ostaviti nikakvu trajnu vrijednost." tvrdi Sever.

Živimo u zemlji gdje se zakoni stalno mijenjaju, a konkretnih reformi nema. Kako tvrdi Sever, naš najveći problem je neodrživi sustav zakona koji se stalno mijenja, a Vlada kao da ne vidi u kojem stanju je cijelo društvo te dodaje kako strani državnici zato vide Hrvatsku kao zemlju koja luta i ne usude se poticati investicije. Kad dođe jesen cijela Hrvatska će ostati zaprepaštena jer će se naš mirovinski sustav neugodno približiti rezultatu 1:1. Kad se to dogodi, utakmica će biti gotova, a gubitnik će opet biti hrvatski narod.


https://miss7zdrava.24sata.hr/psiha-i-seks/medunarodni-dan-samaca-istina-o-ljudima-koji-dozivotno-ostaju-samci-25951   U dobi od 40 do 85 godina samci kako stare postaju sve zadovoljniji svojim ... (opširnije)

https://www.mirovina.hr/mirovine/poruke-s-prosvjeda-protiv-siromastva-radila-sam-u-borovu-imam-300-eura-mirovine/   Poruke s prosvjeda Protiv siromaštva: ‘Radila sam u Borovu, imam 300 eura mirovine’ Jasmina ... (opširnije)

https://www.vecernji.hr/vijesti/stranka-umirovljenika-reagirala-na-izjave-premijera-nismo-podrzali-prosvjed-u-rijeci-1814787 Na izbore izlazimo samostalno s mogućnošću pregovora sa svim političkim opcijama spremnima prihvatiti naše konkretne ... (opširnije)

  Reakcija Stranke umirovljenika na izjavu premijera Plenkovića o prosvjedovanju umirovljenika Stranka Umirovljenika (SU) nije organizator ... (opširnije)

https://www.mirovina.hr/mirovine/mirovine-opet-rasle-ali-udio-u-placama-pada-evo-tko-ima-najvise-a-tko-najmanje/ Mirovine su rasle dva eura, ali udio u prosječnoj plaći manji je nego prošloga mjeseca, ... (opširnije)

  Prosvjed u Rijeci u organizaciji SDP - BUZ nećemo podržati jer Umirovljenici zajedno Politička platforma (UZPP) dosljedno zastupa ... (opširnije)

Psihologinja Radolović: Odlazak na groblje može pomoći osobi u shvaćanju da je gubitak stvaran i omogućiti ... (opširnije)

Ukupan broj zaposlenih umirovljenika raste. Ukupno je više od 32.700 umirovljenika koji rade pola i njih 365 na ... (opširnije)

Penalizacijom se iznos mirovine smanjuje 12% za odlazak pet godina prije roka, a Svjetska banka pritišće da ... (opširnije)

https://www.mirovina.hr/mirovine/umrlo-1-800-umirovljenika-vise-nego-lani-zivjeli-su-s-manje-od-500-eura-u-prosjeku/ Gotovo 31.000 umirovljenika umrlo je u ovoj godini prije isplate mirovina u rujnu. Više je ... (opširnije)