Ekonomski analitičari: Nastavi li država trošiti, čeka nas 10 godina recesije

Ekonomski analitičari redom su najave novog rebalansa državnog proračuna i najavljene mjere za smanjenje rashoda i povećanje prihoda državnog proračuna etiketirali kao “krpanje rupa”, bez stvaranja temelja za dugoročnije stabiliziranje javnih financija.

Željko Lovrinčević, analitičar Ekonomskog instituta, jedan je od onih koji smatraju kako ćemo za oko dvije godine doći do toga da više nećemo moći vraćati dugove i da ćemo pokrenuti pregovore o restrukturiranju javnog duga.
– Naša politička elita nije na vrijeme pokrenulapotrebnorestrukturiranje javnih poduzeća, javnog sektora i druge reforme, i stoga će za dvije godine biti neophodno pokrenuti pregovore s MMF-om i Europskom komisijom da nam vjerovnici prolongiraju otplate duga. Mjere koje Vlada predlaže i u ovom rebalansu djelovat će prorecesijski, a neće na duži rok stabilizirati državni proračun.

Smatram da će ova Vlada davanjem autocesta u koncesiju početkom iduće godine kratkoročno dodatno zakrpati proračunske rupe, ali nam onda slijedenoviproblemi i neće nam preostati ništa nego proglasiti nemogućnost plaćanja javnog duga – ističe Lovrinčević.

Nismo opasni za EU

Prema njegovim riječima, Europska komisija je već sada previše popustljiva prema Hrvatskoj, jer je odlučila “priznati” kao redovne prihode 2,8 milijardi kuna od prebacivanja sredstava radnika s beneficiranim radnim stažom iz drugog u prvi mirovinski stup za ovu godinu.

– Mijednostavnonepredstavljamoopasnost za stabilnost europskog financijskog sustava i zbog toga prema nama nisu strogi koliko bi trebali biti. I zbog toga ćemo doći u nevolje jer sami nismo u stanju biti dovoljno disciplinirani – naglašava Lovrinčević, napominjući kako bi nas u tom crnom scenariju moglo čekati i 10 godina recesije.

Za razliku od njega,Martina Dalić, bivša HDZ-ova ministrica financija, tvrdi kako Hrvatska još ima dovoljno vremena da izbjegne poziciju u kojoj ne bi mogla vraćati dugove.

– Na žalost, tužna je istina da nas premijerZoran Milanovićpolitikom svoje Vlade sve više gura prema grčkom scenariju, ali još uvijek imamo vremena da provedemopotrebnereforme u javnom i drugim sektorima i da našim vjerovnicima dokažemo kako smo na pravom putu. Premijer bi trebao znati da domoljublje nije provizorna populistička borba protiv zahtjeva iz Bruxellesa, već da je domoljublje vođenje ispravne ekonomske politike koja će ozdraviti državne financije

Stranka umirovljenika (SU) pridružit će se Prosvjedu protiv siromaštva, na glavnom zagrebačkom trgu u subotu 1. ... (opširnije)

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović je 18. veljače 2025. godine u svom inauguracijskom govoru drugog petogodišnjeg ... (opširnije)

Jedino je nama istinski važno kakvo je naše obrazovanje na svim razinama, kakvo je naše javno ... (opširnije)

Hrvatska ima najmanji udio mirovine u odnosu na posljednji osobni dohodak, samo 35 posto. Političke elite vrijeme je ... (opširnije)

Čisteće medvjediće čine mnogi umirovljenici volonteri koji brinu o okolišu, a osim u Zagrebu djeluju i u Novoj ... (opširnije)

Sve o tomu na ovoj poveznici (opširnije)

Od danas isplata nacionalne naknade za starije osobe. U utorak 17. veljače počela je isplata za ... (opširnije)

O ženama čiji je doprinos za razvoj znanosti izniman pročitajte ovdje (opširnije)

Stranka umirovljenika opetovano traži od Ministarstva zdravstva da se usvoji novi Nacionalni program razvoja palijativne skrbi ... (opširnije)

Na inauguraciju predsjednika Zorana Milanovića 18. veljače dolazi malen broj uzvanika, a sve nas iz Stranke ... (opširnije)