Ekonomski analitičari: Nastavi li država trošiti, čeka nas 10 godina recesije

Ekonomski analitičari redom su najave novog rebalansa državnog proračuna i najavljene mjere za smanjenje rashoda i povećanje prihoda državnog proračuna etiketirali kao “krpanje rupa”, bez stvaranja temelja za dugoročnije stabiliziranje javnih financija.

Željko Lovrinčević, analitičar Ekonomskog instituta, jedan je od onih koji smatraju kako ćemo za oko dvije godine doći do toga da više nećemo moći vraćati dugove i da ćemo pokrenuti pregovore o restrukturiranju javnog duga.
– Naša politička elita nije na vrijeme pokrenulapotrebnorestrukturiranje javnih poduzeća, javnog sektora i druge reforme, i stoga će za dvije godine biti neophodno pokrenuti pregovore s MMF-om i Europskom komisijom da nam vjerovnici prolongiraju otplate duga. Mjere koje Vlada predlaže i u ovom rebalansu djelovat će prorecesijski, a neće na duži rok stabilizirati državni proračun.

Smatram da će ova Vlada davanjem autocesta u koncesiju početkom iduće godine kratkoročno dodatno zakrpati proračunske rupe, ali nam onda slijedenoviproblemi i neće nam preostati ništa nego proglasiti nemogućnost plaćanja javnog duga – ističe Lovrinčević.

Nismo opasni za EU

Prema njegovim riječima, Europska komisija je već sada previše popustljiva prema Hrvatskoj, jer je odlučila “priznati” kao redovne prihode 2,8 milijardi kuna od prebacivanja sredstava radnika s beneficiranim radnim stažom iz drugog u prvi mirovinski stup za ovu godinu.

– Mijednostavnonepredstavljamoopasnost za stabilnost europskog financijskog sustava i zbog toga prema nama nisu strogi koliko bi trebali biti. I zbog toga ćemo doći u nevolje jer sami nismo u stanju biti dovoljno disciplinirani – naglašava Lovrinčević, napominjući kako bi nas u tom crnom scenariju moglo čekati i 10 godina recesije.

Za razliku od njega,Martina Dalić, bivša HDZ-ova ministrica financija, tvrdi kako Hrvatska još ima dovoljno vremena da izbjegne poziciju u kojoj ne bi mogla vraćati dugove.

– Na žalost, tužna je istina da nas premijerZoran Milanovićpolitikom svoje Vlade sve više gura prema grčkom scenariju, ali još uvijek imamo vremena da provedemopotrebnereforme u javnom i drugim sektorima i da našim vjerovnicima dokažemo kako smo na pravom putu. Premijer bi trebao znati da domoljublje nije provizorna populistička borba protiv zahtjeva iz Bruxellesa, već da je domoljublje vođenje ispravne ekonomske politike koja će ozdraviti državne financije

U tijeku rasprava o pravu umirovljenika da od nove godine mogu biti na tržištu rada po osam ... (opširnije)

Zastupnica Stranke umirovljenika pred Ustavnim sudom odvjetnica Katja Jajaš ističe da članak 50. Ustava RH, kojim se ... (opširnije)

Predsjednik SU Lazar Grujić je u razgovoru s Tihomirom Ladišićem u emisiji Novi dan, Televizije N1, ... (opširnije)

Prema Eurostatu lani je najveća inflacija bila u Rumunjskoj (5,8 posto), Belgiji (4,3 posto) i Hrvatskoj (4.0). ... (opširnije)

Pobuna umirovljenika! Nezadovoljni su ukidanjem pola mirovine onima koji će po novom zakonu raditi na puno ... (opširnije)

- Naše mirovine su naše stečeno pravo. Prema Ustavu, u članku 19, koji se odnosi na ... (opširnije)

Na prvoj radnoj sjednici karlovačkog Gradskog vijeća usvojena je Strategija zelene urbane obnove Grada Karlovca. Vijećnica ... (opširnije)

Predsjednik ŽO Stranke umirovljenika Sisačko moslavačke županije Josip Mijadžiković zadovoljan je atmosferom lokalnog članstva naše stranke, ... (opširnije)

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)