Smanjuje se 35 tisuća mirovina za 10 posto - ovaj put i mirovine pomoraca

Vlada obećava povratak na staro kad BDP tri kvartala bude rastao dva posto, a deficit padne ispod tri posto BDP-a, čemu se nitko ne može nadati sljedeće tri godine

ZAGREB Vlada će u četvrtak donijeti zakon kojim se smanjuju mirovine odobrene po posebnim uvjetima za oko 35 tisuća korisnika koji imaju bruto mirovinu iznad pet tisuća kuna. Mirovine, branitelj i pripadnika HVO-a, bivših saborskih zastupnika i članova Vlade, pripadnika NOR-a i JNA, odnosno mirovine koje su zbog krize i 2010. godine smanjene deset posto, od 1. siječnja 2014. godine ponovno će biti srezane za isti postotak.
Za razliku od tadašnje odluke kada su smanjene mirovine iznad 3.500 kuna Vlada se ovaj put odlučila za iznos iznad pet tisuća kuna, ali sada je riječ o bruto iznos, odnosno mirovini prije nego se na nju obračunaju porezi, prirez i doprinosi. Bruto iznos mirovine neće moći pasti ispod pet tisuća kuna, pa će se za one kojima bi, nakon primjene ovog zakona, bio, primjerice, 4.800 kuna mirovina koju će dobiti na ruke računati na osnovu bruto iznos od pet tisuća kuna. S obzirom da je zaštitna granica od pet tisuća kuna određena za bruto iznos to znači i da će mirovine koje građani primaju na svoje račune u nekim slučajevima pasti ispod pet tisuća kuna.
Razlika u odnosu na smanjenje prije više od tri godine je i u tome što su ovaj put u smanjenje uključene i mirovine članova posade koje se ostvaruju prema Pomorskom zakoniku, no zato se neće dirati u mirovine 100-postotnih ratnih invalida i djece poginulih branitelja.
Novost je što Vlada ovaj put utvrđuje da je smanjenje privremeno, odnosno u zakonu se definira kada će to smanjenje prestati. Uvjeti su iz sadašnje perspektive čine toliko teškim da se oni čije će mirovine biti smanjenje ne trebaju tako skoro nadati ukidanju te krizne mjere. Propisuje se da smanjenje prestaje kada Hrvatska zabilježi realni rast BDP-a »u svakom od tri prethodna uzastopna tromjesečja« od najmanje dva posto i ako je deficit državnog proračuna u istom razdoblju manji od tri posto BDP-a. S obzirom da Hrvatska na kvartalnim razinama još uvijek bilježi pad BDP-a, a deficit je veći od pet posto i teško će ga biti smanjiti ispod tri posto u sljedeće tri godine, najmanje toliko će trajati i smanjenje mirovina.
Na ovaj način procijenili su u Vladi država će u sljedećoj godini ušparati 303 milijuna kuna, a u 2015. godini 326 milijuna kuna. Taj novac otići će na usklađivanje radničkih mirovina koje su u prosjeku nešto veće od dvije tisuće kuna. Mirovine koje se odobravaju po posebnim uvjetima, a riječ je o 13 skupina, prima oko 186 tisuća umirovljenika tako da će smanjenjem svake koja je veća od pet tisuća kuna bruto biti zahvaćen više nego svaki peti korisnik.
Vlada će još jednom raspravljati i o izmjenama Ovršnog zakona koje donose mogućnost građanima kojima prijeti ovrha nad nekretninom da ponude ovrhu nad nekom drugom imovinom. Uz to potraživanja radnika na osnovu neisplate plaća dobivaju prvenstvo nad svim drugim tražbinama u ovrsi, osim nad sredstvima koja se moraju isplatiti za uzdržavanje djeteta.

Kako ugovoriti dopunsko zdravstveno osiguranje? Tekst i video Mirovine.hr Dopunsko zdravstveno osiguranje od 1. veljače poskupljuje ... (opširnije)

  Majka Ivice Beširovića, člana Predsjedništva Stranke umirovljenika, umrla je ne dočekavši 4.500 eura inkluzivnog dodatka. ... (opširnije)

U Osijeku, Đakovu i Belom Manastiru se cijena smještaja u županijskim domovima za starije kreira ovisno o ... (opširnije)

Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“  od 14. siječnja nastavlja s uslugom “Digitalni kutak” – besplatne individualne ... (opširnije)

Antena Zadar objavila uspjeh dogovora Stranke umirovljenika i zadarske Gradske uprave za program druženja umirovljenika, što je ... (opširnije)

Za čitatelje koji nisu do sada pretraživali po internetu kako se određuju mirovine evo postupka sa ... (opširnije)

Sukladno prvim procjenama HZMO-a polugodišnje će  usklađivanje mirovina s indeksom rasta cijena i prosječnih plaća podići mirovine za oko ... (opširnije)

Naravno čuli smo da nas zovu bumeri, baby boom generacijom. Nekad šaljivo, nekad podrugljivo, nerijetko i ... (opširnije)

Stranka umirovljenika svim vjernicima pravoslavne vjeroispovijesti želi sretan i blagoslovljen Božić! Mir Božji, Hristos se rodi!. ... (opširnije)

Dok radnici u prosjeku primaju 1.470 eura, umirovljenici ostvaruju oko 690 eura. Premda su mirovine gotovo ... (opširnije)