Ankete prije općeg čerupanja

.

HDZ-ova utjeha Dalmacija i Slavonija

HDZ ima utjehu u Dalmaciji gdje uživaju potporu od 35 posto, ali i u Slavoniji s 24 posto. Slavonija je tim zanimljivija jer su birači tamo očito desno raspoloženi i tamo se praktički vodi bitka na desnici. HDZ je prva lista, a HDSSB uzima oko 15 posto potpore birača. S druge strane Kukuriku lista tamo najlošije stoji, uz njih je 22 posto birača.

Zagreb, Rijeka i Istra utvrde ljevice

Kukuriku koalicija uživa golemih 60 posto u Rijeci i istri, a raspodjelom mandata, tamo bi mogli dobiti i 12 zastupnika. Zagreb s okolicom podijeljen u 4 izborne jedinice ima potporu od 43 posto birača. A na sjeveru Hrvatske imaju 39 posto birača.

Dobitnici i gubitnici pretkampanje

Ovi rezultati pokazuju dva trenda koja će oba stožera analizirati. Ponajprije HDZ: ovo pokazuje kako je njihova mobilizacijska kampanja bila očiti promašaj jer osim HDZ-ovaca nije mobilizirala dodatne birače za vladajuću stranku. Kukuriku koalicija je pak svojom šetnjom po Hrvatskoj i ignoriranjem HDZ-a očito, istina blago, bila nagrađena od birača.

2007. mrtva utrka, je li sada sve odlučeno?

Zanimljivo 2007. u listopadu HDZ i tada SDP bili su poravnati s 30,3 posto birača. U konačnici u zadnjih mjesec dana HDZ je porastao za 4, a SDP gotovo tri posto. Sada je između dvije opcije gotovo dvostruko veća razlika.

Lesar može početi slaviti, aFriščić se brinuti

Iako će očito te dvije opcije podijeliti više od 2/3 zastupničkih mandata, i druge će stranke dobiti potporu građana. Laburisti Dragutina Lesara mogu biti zadovoljni jer su treća opcija pred raspisivanje izbora sa 6,3 posto, iza njih je HSP s 4,7 posto, a zatim Blok umirovljenika zajedno koji izlazi s Ljubom Jurčićem i imaju u ovom trenutku potporu od 4,4 posto.

Osim nijh, borbu, ali puno težu za ulazak u Hrvatski sabor vidi i HSS koji je na povijesno najnižoj potpori od 2,5 posto birača, a i HSLS nije u boljoj situaciji s 1,5 posto birača. Iako regionalan, HDSSB će sigurno imati zastupnike, a u ovom trenutku uživaju potporu od 1,6 posto u Hrvatskoj. Ostale liste ili stranke imaju više od 6 posto, a neodlučnih je 13 posto.

Kosor pokvarila, Milanović popravio imidž

Pred izbore važan je i osobni imidž lidera Jadranke Kosor i Zorana Milanovića. Jadranka Kosor u listopadu je dobila negatvne bodove kod građana i sada pozitivan dojam o njoj ima 26 posto birača, to je njezin drugi najlošiji rezultat u godinu dana. Zoran Milanović je pak u ovom trenkutu kod 46 posto građana pozitivno ocijenjen, s blagim porastom. No on je godinu dana s potporom od 42 do 48 posto.

Loše, najlošije, gore nego 2007.

U kampanju vladajući ulaze i s negativnom percepcijom stanja u zemlji. Tako 83 posto građana misli da idemo u lošem smjeru, a njih 11 misli suprotno. Pa i 56 posto HDZ-ovih birača misli da zemlja ide pogrešno, kao i 68 posto HSS-ovih birača. Više od 90 posto oporbenih birača misli da idemo u lošem smjeru.

Ovo je zanimljivo već 4. mjesec kako je trend uzlazno loš u odnosu na srpanj kada je bilo deset posto manje pesimista.

Vlada pred izbore - loše

I potezima Vlade većina građana nije zadovoljna. Tako njih 78 posto to ne odobrava, a njih 15 posto odobrava. Potporu Vladi daju HDZ-ovi birači. Njih 61 posto podupire Vladu, a ostali birači s više od 70 do čak 96 posto ne podupiru Vladu.

Referendum prolazi

Svijetla točka Vladi može biti raspoloženje građana referendumom za EU. U ovom trenutku za ulazak u Uniju je 57 posto građana, a njih 36 je protiv. Ne zna njih 7 posto. Zanimljivo kako se broj onih koji ne znaju smanjuje, a ti birači uglavnom odlaze u kategoriju euroskeptika.


Kukuriku koalicija osvojit će većinu u Saboru, a pravi trijumf smiješi se Lesarovim laburistima kojima ankete predviđaju šest zastupničkih mandata

Stranke Kukuriku koalicije SDP, HNS, IDS i HSU na izborima bi osvojile apsolutnu parlamentarnu većinu od 77 mandata, pokazalo je veliko istraživanje koje je HNS nedavno naručio za svoje i potrebe koalicije. Istraživanje koje je agencija Promocija plus potkraj rujna provela na 8000 ispitanika (800 po izbornoj jedinici) pokazuje da stranke Kukuriku koalicije zajedno dobivaju deset mandata više od 67 zastupnika koje su četiri stranke ostvarile zasebnim nastupima na izborima prije četiri godine.

Po njemu HDZ dobiva 44 mandata, za trećinu manje nego u sadašnjem sastavu u kojem su osvojili 66 mjesta (od toga pet u dijaspori), i riječ je o istinskom potopu jer su čak i 2000. godine osvojili 46 mandata i pojedinačno bili najjača stranka u parlamentu. Hrvatskim laburistima Dragutina Lesara anketa predviđa 6 zastupnika i oni bi jedini mogli proglasiti izborn i trijumf, budući da ih sada u Saboru predstavlja samo Lesar, ali i da nemaju baš nikakvih proračunskih dotacija i financiraju se isključivo iz članarina i skromnih donacija simpatizera.

HDSSB-u se smiješe 4 mandata, po 2 neovisnoj listi Ljube Jurčića “Znati kako”, HSS-u i HSP-u, dok bi na jedan mandat mogli računati neovisna lista “Stijena” Milana Bandića, HGS Željka Keruma, i lista Ladonja Plinija Cuccurina. U istraživanju se navodi da je tzv. visećih mandata (koji su na granici ulaska u parlament) čak deset, od čega 4 HSLS-ova, 3 Jurčićeva, 2 HSS-ova i 1 HDSSB-ov. Pokaže li se da je ova anketa točno predvidjela biračku volju, u 7. sazivu Sabora, umjesto sadašnjih 12, u diobi mandata sudjelovalo bi 13 stranaka i neovisnih lista.

OPOZICIJSKI SAVEZ NA ČELU SA šefom SDP-a Zoranom Milanovićem s ovom anketom ima razloga tek za umjereni optimizam. Premda osvajaju apsolutnu većinu, ona će, budu li rezultati izbora istovjetni nalazu ankete, biti vrlo tanka, jer će iznositi tek jedan mandat više iznad natpolovične većine, i vrlo je izvjesno da bi Kukuriku koalicija morala tražiti dodatne partnere kako bi imala uvjerljivu, stabilnu većinu za svoju vladavinu. Oni realističniji u njenim redovima skloni su reći da je rezultat koji pokazuje anketa, iako govori o apsolutnoj pobjedi, ravan porazu zbog tanašne i fragilne većine koja ne svjedoči o snažnom legitimitetu jer građani traže velike promjene, dok bi samo relativna pobjeda, od koje strahuje dio oporbenjaka, bio prava katastrofa. Prilično neugodno iznenađenje za kastavski savez izvrstan je rezultat Lesarovih laburista koji bi uzeli čak šest mandata, te Jurčićeva dva, uz još tri viseća. Svjesni su da su to mandati koje će izglasati birači na koje je koalicija računala.

Je li Hrvatska zemlja siromašnih umirovljenika? Na fotografijama vidimo najkvalitetniju teletinu na žaru ili gradelama, ovisno ... (opširnije)

Peticija SUH-a ili još jedna PR predstava Jasne Petrović...  Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH), sa po njihovim ... (opširnije)

UMIROVLJENICI ZA EUROPU Zašto bi umirovljenici trebali biti zastupljeni u EU parlamentu Ukratko, zastupljenost umirovljenika u ... (opširnije)

UMIROVLJENICI ZAJEDNO predali listu kandidata za izbor članova EU parlamenta Uz podršku 40700 birača koji su ... (opširnije)

HVALA Veliko hvala svima vama koji ste nam na današnjem glasanju dali povjerenje vjerujući u naš ... (opširnije)

Otvoreno pismo umirovljenicima Drage umirovljenice i umirovljenici, dragi prijatelji i simpatizeri, Ponosni smo i zadovoljni zbog ... (opširnije)

Žurno uvedimo pravobranitelja za starije i zabranimo dosmrtno uzdržavanje!   Koalicija UMIROVLJENICI ZAJEDNO pozva na žurno ... (opširnije)

Tomaševiću, prestanite diskriminirati umirovljenike! Članovi koalicije Umirovljenici zajedno apeliraju na gradonačelnika Grada Zagreba Tomislava Tomaševića da ... (opširnije)

Koalicija Umirovljenici zajedno predlažu novi model dodatnog povećanja mirovina 08.04.2024. 13:22 Autor: M.M./Vijesti/HRT Članovi koalicije Umirovljenici ... (opširnije)

Hrvatska treba priznati u radni staž godine redovitog studiranja Kada smo kao prvi još prošle godine ... (opširnije)