Privatni mirovinski sustav opterećen velikim naknadama

Prilikom isplate iz 3. mirovinskog stupa uzimaju vam deset posto

Oko 187 tisuća građana štedi u trećem mirovinskom stupu, no tek su malobrojni, koji su ostvarili pravo na isplatu, otkrili koliko doista gube zbog naknada


ušteđenog iznosa za svoje troškove. Bolje bi, kaže, prošao da je novac držao u banci! Na ušteđenih 50 tisuća kuna mirovinsko osiguravajuće društvo uzelo mu je pet tisuća, a prije njih, svoje su troškove i naknade već obračunali privatni mirovinski fondovi. Ante Samodol, predsjednik uprave Hanfe, kaže da je njihov trošak u proteklih 9 godina bio 3,4 milijarde kuna, što je naplaćeno iz doprinosa.

Skup sustav

U trećem mirovinskom stupu štedi oko 188 tisuća građana, manji broj – 17 tisuća – u zatvorenim društvima (pomorci, liječnici, novinari, pojedine tvrtke). Imovina trećeg mirovinskog stupa iznosi oko 1,8 milijardi kuna. Stručnjaci tvrde da će sadašnja generacija dvadesetogodišnjaka sebi osigurati primjerenu mirovinu tek bude li dodatno štedjela stotinjak eura na mjesec cijeli radni vijek. Menadžeri fondova kažu da računica i s tom naknadom ide u prilog štednji. Osoba koja 20 godina plaća 500 kuna mjesečno u 3. stup sama uštedi 119.880 kuna. Kad se na to doda prinos i poticajna sredstva, skupi se 326 tisuća kuna, a simulacija pokazuje da se kod brze isplate od 5 godina osiguraniku vrati 311 tisuća.

– Kao i svaka druga djelatnost, i osiguranje mora imati mogućnost pokriti troškove svog poslovanja. Zakonom je određeno da se trošak poslovanja može pokrivati isključivo iz naknade, koja je kod mirovina iz obveznog osiguranja limitirana na 10 posto uplate, dok za dobrovoljne mirovine naknada nije ograničena, već je prepušteno društvu da je utvrdi. Prema analizi Hrvatskog aktuarskog društva, obavljanje naše djelatnosti na ovoj razini broja korisnika mirovina ima troškove u visini 15 posto od uplata za mirovine – kaže Biserka Žalac, predsjednica Raiffeisen mirovinskog društva.

Žale se i njima

Drugom su stupu, obveznom osiguranju, uračunali 5 posto naknade u sve mirovine koje imaju u ponudi, a u dobrovoljnom osiguranju naknada se kreće od 8 do 15 posto, ovisno o duljini trajanja isplate i iznosu uplate za mirovine.

– Često nam se stranke žale kada im se prezentira podatak o visini naknade. Kad im objasnimo čemu ta naknada služi i što sve mora biti pokriveno ovom naknadom, obično prihvate naše objašnjenje, ali ostaje osjećaj da smo ih zakinuli – priznaje B. Žalac. Sadašnji pak sustav opterećuje 177.207 povlaštenih umirovljenika.

U tijeku rasprava o pravu umirovljenika da od nove godine mogu biti na tržištu rada po osam ... (opširnije)

Zastupnica Stranke umirovljenika pred Ustavnim sudom odvjetnica Katja Jajaš ističe da članak 50. Ustava RH, kojim se ... (opširnije)

Predsjednik SU Lazar Grujić je u razgovoru s Tihomirom Ladišićem u emisiji Novi dan, Televizije N1, ... (opširnije)

Prema Eurostatu lani je najveća inflacija bila u Rumunjskoj (5,8 posto), Belgiji (4,3 posto) i Hrvatskoj (4.0). ... (opširnije)

Pobuna umirovljenika! Nezadovoljni su ukidanjem pola mirovine onima koji će po novom zakonu raditi na puno ... (opširnije)

- Naše mirovine su naše stečeno pravo. Prema Ustavu, u članku 19, koji se odnosi na ... (opširnije)

Na prvoj radnoj sjednici karlovačkog Gradskog vijeća usvojena je Strategija zelene urbane obnove Grada Karlovca. Vijećnica ... (opširnije)

Predsjednik ŽO Stranke umirovljenika Sisačko moslavačke županije Josip Mijadžiković zadovoljan je atmosferom lokalnog članstva naše stranke, ... (opširnije)

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)