Kad informatičari postaju odgojitelji i pedagozi

Rad s djecom je vrlo osjetljiv i odgovoran, a jedan je od razloga što godinama svi skupa osjećamo posljedice tog rada ili bolje rečeno odgoja. Stoga neprestani eksperimenti u školskom sustavu začuđuju. Mislimo pri tome na uvođenje pa ukidanje opisnih ocjena, forsiranje terenske nastave, školskih izleta u inozemstvo pa do pojedinačnih slučajeva ulaženja u školske programe poput građanskog odgoja u Rijeci. Osobito je u tom kontekstu zanimljivo nametanje tablet računala učenicima prvih razreda osnovnih škola. Tako smo svjedocii kako je čak i ministrica potegnula iz Zagreba do Dubrovnika kako bi u ponedjeljak prije podne bila s prvašićima u jednoj osnovnoj školi za život!? Za očekivati je kako je na put krenula u petak poslije radnog vremena te boravak iskoristila i za upoznavanje na licu mjesta s baštinom i djelom Benedikta Kotruljevića ili Ivana Gundulića. Ipak vjerojatnost za to je vrlo mala jer opće je poznato kako ministrica malo drži do povijesti i tradicije jer je potpuno uronjena u svoj informatički svijet i područje koje uporno popularizira skraćenicom, naravno stranom, STEM.

No ako se složimo da je koliko toliko iskusna znanstvenica činjenica je kako je u radu s djecom pedagoški osakaćena i neiskusna. Unatoč tome natura beskompromisno svoje ideje i stavove. Vjerojatno joj nije poznato kako je iskustvo i najstroža učiteljica! Prvo ti daje pljusku, a potom očita lekciju. Pri tome mislimo na nametanje elektroničkih uređaja u nastavi za štobrojne znanstvene studije dokazuju o štetnosti na razvoj psihomotorike i koncentracije osobito u dječjoj dobi. Umjesto da prvašići razvijaju finu motoriku i uče pravilno pisati, lijepo pjevati i slikati, nauče prednosti tjelovježbe i naravno upoznaju svoj materinji jezik i osnovne geografske pojmove i povijesne činjenice o svojoj domovini. Nipošto to ne znači kako ne treba ići u trend s tehnologijom i novim izazovima ali u prvom razredu promovirati tablete potpuno je promašeno. Trudili smo se pronaći i didaktičko-pedagoško pojašnjenje ovakvog pristupa u nastavi prvoškolaca ali nismo uspjeli ništa pronaći. Stoga se opravdano bojimo da je na djelu samovolja i osobni hir pojedinca, a negativne posljedice ćemo svi osjećati. Možda je jedan od razloga i materijalni jer je općepoznato iz koje stranke ministrica dolazi i da im je novac i trgovina na prvom mjestu. A imajući na umu nabavu velikog broja računala i ostale informatičke opreme nije zanemariva i provizija. Koja umjesto u stranačkom sefu možda završi i kod pojedinih visokopozicioniranih stranačkih dužnosnika.

 

Antena Zadar: Na sveopće oduševljenje uzvanika, gradonačelnik je i zaplesao s damama iz udruga umirovljenika, a ... (opširnije)

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) u savjetovanje sa zainteresiranom javnošću je pustilo nacrt odluke kojom ... (opširnije)

Mirovina.hr: Pogledamo li samo mirovine prema općim propisima, za svih 1,13 milijuna korisnika prosjek je 560 ... (opširnije)

18. studenoga - Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i ... (opširnije)

U Rovinju je 17. studenog Grad Rovinj-Rovigno odao počast žrtvama Domovinskog rata. Polaganjem cvijeća i paljenjem ... (opširnije)

Klub vijećnika SDP-Možemo!-SU pozvao rovinjskog gradonačelnika Emila Nimčevića (IDS) da u najkraćem zakonskom roku uputi u ... (opširnije)

Gostujući u emisiji Novi dan na N1 televiziji predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić ustvrdio je da ... (opširnije)

Pročitajmo, promislimo, nema predaje! Ovako nam je lekciju očitao portal Moje vrijeme. Svim umirovljenicima. (opširnije)

Hrt je na svom portalu s tiskovne konferencije Stranke umirovljenika izvijestio ovako (klik na link). Stranka umirovljenika ... (opširnije)

Kada se prosječna radnička mirovina od 636 eura stavi u odnos sa prosječnom plaćom od 1446 ... (opširnije)