Dodatak na mirovinu i za one iz drugog stupa u proceduru početkom godine

Iako su zbog nedostatka novca izmjene Zakona o dodatku na mirovine za umirovljenike koji su štedjeli u drugom mirovinskom stupu prebačene u mjere koje će se ostvarivati u srednjeročnom razdoblju, Ministarstvo financija od tih izmjena nije odustalo.

Štoviše, Ministarstvu financija nedavno je poslan prijedlog mogućih ušteda po drugim stavkama koji bi omogućio da se osigura novac i da se izmjene Zakona počnu vrlo brzo primjenjivati. Naime, Krešimir Rožman, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, kaže kako vjeruje da Ministarstvo financija može prihvatiti spomenuti prijedlog te da bi izmjene spomenutog zakona u proceduru mogle ići već u prvom kvartalu ove godine.

»Još uvijek to ne možemo reći sa sigurnošću, no vjerujem da smo pronašli model za ostvarivanje odgovarajuće uštede koje bi omogućile proširenje prava na dodatak«, kaže Rožman za Vjesnik.

Tim bi se izmjenama pravo na dodatak uz mirovinu, koji danas primaju samo umirovljenici koji su pravo na mirovinu ostvarili od siječnja 1999. naovamo - pod uvjetom da nisu bili u drugom stupu - proširilo i na umirovljenike koji su bili u drugom stupu. Riječ je onim umirovljenicima koji su 2002. godine, kada je u Hrvatskoj uveden drugi mirovinski stup, imali između 40 i 50 godina i mogli birati žele li sudjelovati u obveznoj mirovinskoj štednji. To im se danas pokazalo neisplativim, prije svega zbog kratkog razdoblja štednje i zbog toga što nemaju pravo na dodatak uz mirovinu koji ostvaruju drugi umirovljenici. Njima se, naime, mirovina povećavala ovisno o tome kada su stekli to pravo, i to po stopi od četiri do 27 posto, koliko iznosi povećanje, odnosno dodatak onih koji su u mirovinu otišli u 2010. i nadalje. Iznos dodatka ovisi o visini mirovine, no u prosjeku dosiže i do 600 kuna, pa je u konačnici riječ o velikim razlikama između onih koji su ostvarili mirovinu samo iz prvog stupa i onih koji su štedjeli i u drugom stupu. Zajedno s razlikom koju proizvodi restriktivna formula za izračun osnovne mirovine (iz prvog stupa) za razdoblje dok je osiguranik bio u drugom stupu - a koja se kreće od desetak do 350 kuna - ukupna razlika u mirovinskim primanjima u nekim slučajevima znala je doseći i do 1500 kuna.

Prema procjenama Hrvatske stranke umirovljenika koje su, kako doznajemo, vrlo bliske onima koje je izradilo i Ministarstvo gospodarstva, za proširenje prava na dodatak i na umirovljenike koji su štedjeli u drugom mirovinskom stupu potrebno je oko šest milijuna kuna. Pretpostavka je da bi se njima namirila samo razlika zbog neprimjene prava na dodatak, dakle bez pokrivanja razlike nastale zbog restriktivne formule za izračun mirovine. Izmjene tog dijela Zakona o mirovinskom osiguranju bit će u proceduri tek kada i ako posebna međuresorna skupina stručnjaka ocijeni da za to postoji potreba i ponudi rješenje. No, u Ministarstvu gospodarstva za Vjesnik su već više puta potvrdili kako su svjesni toga da je formula neodgovarajuća, jer za tri četvrtine doprinosa koji se i dalje izdvaja u prvi stup (15 od ukupno 20 posto od bruto plaće) mirovina za to razdoblje iznosi tek četvrtinu tog iznosa.

Marijana Matković
[email protected]

Na prvoj radnoj sjednici karlovačkog Gradskog vijeća usvojena je Strategija zelene urbane obnove Grada Karlovca. Vijećnica ... (opširnije)

Predsjednik ŽO Stranke umirovljenika Sisačko moslavačke županije Josip Mijadžiković zadovoljan je atmosferom lokalnog članstva naše stranke, ... (opširnije)

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)

U razgovoru s Petrom Vlahovim na HRT-u predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić Istaknuo je da su najveći ... (opširnije)

Mrak Taritaš je podsjetila da smo na samom dnu Europske unije po visini prosječne mirovine, i ... (opširnije)

Lazar Grujić: Kada idemo u mirovinu, idemo jer smo odradili svoj radni vijek... u mirovini bi trebali ... (opširnije)

Prema službenim podacima OECD-a hrvatski umirovljenici su na dnu, među najsiromašnijim u Europi. Lošije mirovine od hrvatskih ... (opširnije)

Više o procjenama za iznos mirovine za radnike na minimalcu pogledajte ovdje (opširnije)

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković čestitao je Dan državnosti svim građanima Hrvatske i Hrvatima u svijetu. ... (opširnije)