Kamatari pod zaštitom politike

Treba li nam uopće (ovakva) država? Pitanje se nameće dok smo pratili saborsku raspravu o ovršnom zakonu te naplati TV pretplate koji, prema našem mišljenju, otvaraju Pandorinu kutiju iz koje je opet prokuljalo sve ono loše što se dva i pol desetljeća akumuliralo u našem društvu. Nema sumnje, hrvatska država ne štiti svoje građane! Barem većinu nas, o tome svjedoče zastrašujuće brojke blokiranih, ovršenih, dužnika... , izdanih i ostavljenih da se sami brane i lutaju pravnim bespućima.

Možemo, naime, godinama slušati rasprave o Hrvatskoj televiziji, kvaliteti programa, smanjenju ili ukidanju TV pretplate, rastrošnim produkcijama, astronomskim plaćama, nepotizmu, pogodovanju i korupciji, političkim smjenama, otkazima, nepravdama..., bez rezultata ili vidljivih poboljšanja.  Čak 91 posto budžeta HRT-u dolazi iz džepova pretplatnika, čime se hateveovci  ponekad hvale kao dokazom neovisnosti! Naizgled točno - ne ovise (izravno) o volji velikih oglašivača ili trgovačkih lanaca - ali zato su čvrsto na uzdama politike. Jer, kad 'zaškripi' s pretplatom, začas se posloži odabrana 'ekipa', donesu se zakoni  i krene se utjerivati novac. Na vrlo učinkovit i (za odabrane) vrlo unosan način! No, zašto politika – izabrana i plaćena od naroda – tako brzo i lako udara po džepu one koji je biraju i podržavaju? Zašto nas kamatare uz blagoslov politike?

U Stranci umirovljenika, koja zastupa skromne, disciplinirane i teško osiromašene sugrađane, takvu politiku možemo okarakterizirati kao primitivnu, oportunističku i kukavičku. Koliko smo puta slušali i čitali o zaduženosti šefova političkih stranaka, dužnosnika, ministara ili članova njihovih obitelji, o životu iznad mogućnosti. Na državnoj se plaći lako upustiti u kredite, prihodi su redoviti i (relativno) sigurni, kupuju se kuće, vikendice, zemljišta, gradi se i vozi luksuzno... Slijede jednostavna retorička pitanja: Hoće li političar(ka)s tri četvrtine prihoda u kreditima podržati odluku koja škodi bankarskim profitima? Hoće li se zamjeriti moćnim i razgranatim odvjetničkim uredima? Hoće li stisnuti 'uspješne' poduzetnike i tajkune koji su vječito u 'gubicima' i naplatiti poreze koje duguju? Odgovor je na sva ta pitanja: Nažalost, neće. Račun stiže svima nama.

Čak i vječita opozicija svakoj Vladi Branimir Glavaš, regionalna politička ikona otpora opustošene Slavonije i Baranje prema maćehinskim Banskim dvorima, neki dan je u Saboru Mostov prijedlog ovršnog zakona napao kao 'prodavanje magle' i 'udar na jednog odvjetnika'. Je li takav stav političara koji se diči žestokim zastupanjem lokalnih interesa ima veze s činjenicom objavljenom u medijima da je njegov sin Filip od ljetos zaposlen u osječkoj podružnici Odvjetničkog ureda Hanžeković? Koliko onih što nas zastupaju u Saboru RH, ministarstvima, državnom institucijama, lokalnoj upravi, jest ili nije u nekom odnosu povezanosti ili zavisnosti o strukturama kojima je krajnji cilj što veća zarada? Do zadnjeg našeg novčića. Ili je to tek darvinovski instinkt prekaljenih političara koji znaju dvostruko naplatiti gubljenje obraza – ako ih ne možeš pobijediti, pridruži  im se!

Za kraj, još lošije vijesti. U proteklih pet godina nestalo je u Hrvatskoj četiri tisuće malih tvrtki i s njima nepovratno ugasilo 11 tisuća radnih mjesta! Bez osmrtnica, karmina i pokopa, polako i nečujno postajemo 'mala zemlja za velike trgovačke lance i banke'. Na rubu Europske unije, u koju se zaklinjemo i kojoj želimo pripadati, u kojoj 98 posto zaposlenih radi u malim i srednjim tvrtkama. Postajemo zemlja privilegiranih, dobro plaćenih slugu i sirotinje.

 

TAGOVI:

Stranka umirovljenika (SU) pridružit će se Prosvjedu protiv siromaštva, na glavnom zagrebačkom trgu u subotu 1. ... (opširnije)

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović je 18. veljače 2025. godine u svom inauguracijskom govoru drugog petogodišnjeg ... (opširnije)

Jedino je nama istinski važno kakvo je naše obrazovanje na svim razinama, kakvo je naše javno ... (opširnije)

Hrvatska ima najmanji udio mirovine u odnosu na posljednji osobni dohodak, samo 35 posto. Političke elite vrijeme je ... (opširnije)

Čisteće medvjediće čine mnogi umirovljenici volonteri koji brinu o okolišu, a osim u Zagrebu djeluju i u Novoj ... (opširnije)

Sve o tomu na ovoj poveznici (opširnije)

Od danas isplata nacionalne naknade za starije osobe. U utorak 17. veljače počela je isplata za ... (opširnije)

O ženama čiji je doprinos za razvoj znanosti izniman pročitajte ovdje (opširnije)

Stranka umirovljenika opetovano traži od Ministarstva zdravstva da se usvoji novi Nacionalni program razvoja palijativne skrbi ... (opširnije)

Na inauguraciju predsjednika Zorana Milanovića 18. veljače dolazi malen broj uzvanika, a sve nas iz Stranke ... (opširnije)