Zašto se ukidaju mjere za poticanje zapošljavanja?

Zbog nedostatka novca u državnom proračunu do daljnjeg su ukinute mjere aktivne politike zapošljavanja namijenjene osobama s otežanim pristupom tržištu rada

Republika Hrvatska, kao i druge zemlje Europske unije, kroz svoje javne zavode za zapošljavanje zauzela se za ulaganje mjera aktivne politike zapošljavanja koje su namijenjene isključivo nezaposlenim osobama s otežanim pristupom tržištu rada kako bi im mogli pomoći da se što lakše i brže vrate u svijet rada.

Ukidanjem mjera aktivne politike zapošljavanja kojima se do sada podupirao prelazak iz nezaposlenosti u svijet rada pomoću obrazovanja, stjecanja radnog iskustva na radnom mjestu, kroz javne radove, potporama za zapošljavanje određenih skupina nezaposlenih osoba ili poticanjem samozapošljavanja, nezaposlene osobe s otežanim pristupom tržištu rada ostale su bez prilike za zaposlenje.

Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) 23. lipnja 2016. objavio je da privremeno obustavlja dio programa mjera aktivne politike zapošljavanja u ovoj godini koji se financiraju iz državnog proračuna.

HZZ će obustaviti i stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa i javne radove i primanje i odobravanje zahtjeva za potpore za zapošljavanje i samozapošljavanje.

Samo prošle 2015. godine, pomoću ove mjere zaposleno je 32.494 mladih dok su tvrtke redom prepoznale mjeru i ona je bila rado korištena od strane poslodavaca jer je predstavljala način na koji se mlada osoba može dokazati i usavršiti bez pretjeranog rizika za poslodavca i osobu koja se usavršava.

Prema podacima na stranicama Vlade, 62 % uključenih u stručno osposobljavanje u roku godine dana nakon odrađenog stručnog osposobljavanja bilo je zaposleno.

Razlog ukidanja te uspješne mjere je nedostatak sredstava u Državnom proračunu, a iz HZZ-a kažu kako se ne zna do kada će trajati obustava mjera.

Tijekom  2015. godine ukupno je isplaćeno 1.194.637.693,10 kn za provedbu mjera aktivne politike zapošljavanja. Od toga 941.651.269,70 kn iz nacionalnih te 252.986.423,50 kn iz EU sredstava.
 
U 2015. godini mjere aktivne politike zapošljavanja koristilo je 14,4% više osoba nego u 2014., u 2014. godini 5,5% osoba više nego u 2013. godini, u 2013. godini 29,1% više osoba nego u 2012. godini, a u 2012. godini 0,3% više osoba nego u 2011. godini.

Je li potreban dodatni komentar?

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)

U razgovoru s Petrom Vlahovim na HRT-u predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić Istaknuo je da su najveći ... (opširnije)

Mrak Taritaš je podsjetila da smo na samom dnu Europske unije po visini prosječne mirovine, i ... (opširnije)

Lazar Grujić: Kada idemo u mirovinu, idemo jer smo odradili svoj radni vijek... u mirovini bi trebali ... (opširnije)

Prema službenim podacima OECD-a hrvatski umirovljenici su na dnu, među najsiromašnijim u Europi. Lošije mirovine od hrvatskih ... (opširnije)

Više o procjenama za iznos mirovine za radnike na minimalcu pogledajte ovdje (opširnije)

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković čestitao je Dan državnosti svim građanima Hrvatske i Hrvatima u svijetu. ... (opširnije)

  Kandidatkinju koalicije Možemo!, SDP i Stranke umirovljenika saborsku zastupnicu Draženku Polović (M!) je u Karlovac došao podržati i ... (opširnije)

Smanjuje se broj mirovina pod ovrhom, detaljno istraživanje Mirovine.hr pogledajte ovdje (opširnije)