Preslagivati ili ponovo birati?

Nakon sve dramatičnijih zapleta, sukoba i afera, jedina potvrda legitimnosti vlasti može biti ona dobivena glasovima birača na novim izborima

Sve dramatičnija politička stvarnost ne ulijeva nam nadu u reforme, oporavak, prosperitet ili bilo kakve pozitivne pomake u društvu. Sve je jasnije da glavni prijepori izviru iz same vladajuće suradnje-ustvari-koalicije, u kojoj se za poluge vlasti bore Most, Domoljubna koalicija i Vlada proizašla iz tog čudnog političkog braka. Na čelu te Vlade stoji uvezeni nestranački premijer, koji  se uistinu trudi ne obazirati na političke bitke posvuda oko njega, dok s optimizmom najavljuje program reformi. Glasna i borbena oporba izravnim i neizravnim akcijama dolijeva ulje na vatru gdje god može i stigne, ali uglavnom čeka da joj vlast sama padne u ruke. Sve teže je izabrati alternativu, dok se protestni glasovi sele od jednih do drugih, čineći zbrku još zamršenijom.

Stranka umirovljenika protivi se načelu naknadne pameti u obnašanju vlasti i stvaranju centara političke moći koji nisu zasnovani na glasovima birača. To su politički eksperimenti koji nadmašuju razinu zrelosti i umijeća prosječnog političara u Hrvatskoj. Takvu praksu nelegitimnosti treba što prije prekinuti i prestati varati biračko tijelo. Podsjećamo i na činjenicu da se godinama zalažemo za izmjene izbornog zakona i u tom smislu osobito za spuštanje granice izbornog praga i uvođenje selektivnijeg sustava preferencijalnih glasova.  No, izgleda kako su ove i druge najavljivane reforme samo mrtvo slovo na papiru koje politički establishment ne želi  ili nije u stanju provesti. Radije su iz velikih stranaka godinama zastrašivali birače izgovorima kao bi ulaskom manjih stranaka Sabor postao pričaonica, mjesto za svađe i neplodne rasprave. A kakav je sada?

U ovakvoj državi najviše profitiraju i posluju odvjetnici i javni bilježnici, neovisno o tome koja je koalicija na vlasti. Posla je za njih napretek, ali ne u očuvanju prava i pravde. Na leđima osiromašenih građana stvaraju svoja financijska carstva, dok se na vlasti smijenjuju grupacije koje sve manje brinu o dobrobiti građana, učenika, radnika, umirovljenika, djece, bolesnih, invalida...Postajemo li društvo u kojem će pogodnosti uživati isključivo gospodarska oligarhija, poduzetnici i tajkuni? Nakon što su svoja carstva stekli na račun drugih, na našem radu, zakidajući sve oko sebe, sad nam šalju poruku da ćemo njihove neuspjehe još jednom sami platiti! Kako razbiti ovu privilegiranu i nedodirljivu skupinu čije je jedino kohezivno sredstvo novac i profit, za sada nismo uspjeli otkriti. Na tome su slomili zube Mikšići, Orasi, Laburisti, a već je golim okom vidljivo da je i Most na tom gubitničkom putu!

Rješenje je možda i jednostavnije nego što se čini. Preslagivanje je prije svega nužno postići u glavama građanki i građana, zgusnuti sva iskustva, posebno ona prikupljena u posljednjih šest mjeseci. Jedina potvrda legitimnosti vlasti može biti ona dobivena glasovima birača.  I to što je moguće prije! Ustvari, vjerojatno nakon završetka europskog nogometnog prvenstva i godišnjih odmora, a poslije neusvajanja proračuna za iduću godinu... Stoga će možda slijedeći parlamentarni i lokalni izbori biti istovremeno, a do tada apeliramo na sve glasača da pažljivo prate događaje i budu pripravni na donošenje dalekosežnih odluka. Onih o kojima ovisi budućnost svih nas.

Pozvali smo danas članove i simpatizere da ne potpisuju internetsku peticiju za smjenu ministra mirovinskog sustava Marina ... (opširnije)

U Karlovačkoj županiji, kao i drugdje u Hrvatskoj, nije ni obilježen današnji Svjetski dan hospicija i palijativne ... (opširnije)

Predsjednik Strane umirovljenika Lazar Grujić je na proslavi 25. obljetnice stranke rekao da se SU od svog ... (opširnije)

Stranka umirovljenika obilježava 25. obljetnicu djelovanja i opstojnosti na političkoj sceni Republike Hrvatske i tim povodom ... (opširnije)

Na ponos Stranke umirovljenika naš glavni tajnik Mladen Novosel je licencirani pilot dronova. Na ponos nam ... (opširnije)

  Među prioritetima koje je predsjednik SU-a Lazar Grujić predstavio koordinatorici razgovora Višnji Stanišić (SUH), istaknuti su rast udjela prosječne ... (opširnije)

Svim starijim građanima Stranka umirovljenika čestita naš dan, 01. listopada, Međunarodni dan starijih osoba Podignimo svijest ... (opširnije)

U razdoblju od kolovoza prošle do kolovoza ove godine domovi za starije osobe u Hrvatskoj su ... (opširnije)

Dragi članovi stranke, simpatizeri i svi drugi čitatelji, Stranka umirovljenika (SU) je u ponedjeljak u prostorijama Sindikata ... (opširnije)

Stranka umirovljenika i tri udruge - dvije zaštićenih najmoprimaca iz Zagreba i Rijeke, te iz Sindikata umirovljenika Hrvatske održale su ... (opširnije)