intervju - dr. Tihomir Strizrep ravnatelj HZZO-a

Prenosimo iz HUL.

Poboljšanje sustava obveznog i dopunskog zdravstvenog osiguranja osnovna zadaća HZZO-a. Trenutno je oko 600 000 umirovljenika u sustavu dopunskog zdravstvenog osiguranja koje predstavlja sigurnost, jer se njime oslobađaju od plaćanja dijela troškova zdravstvene zaštite (participacije) iz obveznog zdravstvenog osiguranja

Gospodine Strizrep, prije godinu dana izjavili ste u Hrvatskom umirovljeničkom listu da je najvažnija zadaća Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) – „zdravlje osiguranika i da se s najvećem poteškoćama susrećete u situacijama kada se neprovjereno i neargumentirano, nepotrebno u negativnom kontekstu ocjenjuje rad i učinkovitost HZZO-a“. Ostajete li i danas kod te ocjene i da li se nešto u tom smislu promijenilo?

U tom smislu se ništa nije promijenilo. Ono zbog čega HZZO-a postoji su naši osiguranici i njihova dobrobit nam uvijek mora biti, a i jest na prvom mjestu. Uvjeren sam da ovako razmišlja većina radnika HZZO-a te u skladu s time i postupa. HZZO svojim radom i politikom poslovanja neprestano podiže kvalitetu zdravstvene zaštite te unapređuje prava osiguranih osoba. No, unatoč tome, u javnosti se često iznose neprovjerene i netočne priče koje tada stvaraju negativnu sliku o HZZOu dovodeći u pitanje ono što je pozitivno i na čemu HZZO predano radi. Mi se nećemo umoriti radeći i dalje na poboljšanju sustava zdravstvenog osiguranja.

U HZZO-u je učinjeno puno na informatizaciji koja olakšava rad svim korisnicima Vaših usluga. Navedite nam što je sve učinjeno na tom planu u korist osiguranika.

HZZO ubrzano podiže kvalitetu svog informatičkog poslovanja, pa je već sada informatički povezan sa svim svojim ugovornim partnerima. Isto tako značajno olakšava osiguranim osobama ostvarivanje njihovih prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja. Tako je, između ostalog, omogućeno korištenja svih zdravstvenih iskaznica, bez obzira na podatke koje sadrže (JMBG, broj obveze, OIB ili MBO), boju te da li je na njima eventualno istekao otisnuti rok važenja.

Sve što je bitno je da je osoba uredno prijavljena na obvezno zdravstveno osiguranje. O tome su obaviještene sve zdravstvene ustanove i svakoga dana im dostavljamo ažurne podatke o statusima osiguranih osoba. Također su i svi poslodavci obaviješteni da, na primjer u slučaju odlaska radnika u mirovinu, ne uzimaju radniku iskaznicu kod odjave sa zdravstvenog osiguranja i ne poništavaju je, jer radnik takvu iskaznicu i nadalje može koristiti i u mirovini.

Nadalje, u cijeloj Hrvatskoj u tijeku je probni rad sustava informatizacije primarne zdravstvene zaštite zahvaljujući kojemu će početkom 2011. godine potpuno zaživjeti e-recept i e-uputnica za pretragu u laboratoriju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Tako će osigurane osobe lijekove na recept moći podizati uz zdravstvenu iskaznicu u bilo kojoj ljekarni bez papirnatog recepta, s time da lijekove na ponovljivi recept više neće morati podizati samo u jednoj ljekarni kao sada. Temeljem e-uputnice za laboratorij u primarnoj zdravstvenoj zaštiti izabrani liječnik će Vas naručiti za pretrage u laboratoriju kroz informatički sustav, na isti način će se nalazi iz laboratorija vraćati izabranom liječniku.

Posebno Vas molimo da umirovljeničkoj populaciji kažete sve o „pametnoj kartici“, čemu one služe i na koji način olakšavaju pružanje usluga osiguranicima?

„Pametne kartice“ služe prvenstveno zdravstvenim djelatnicima za poslovnu komunikaciju, odnosno pomoću njih se ulazi u središnji dio informatičkog sustava. Bez njih se ne bi mogle koristiti blagodati informatizacije sustava o kojima sam prethodno govorio.

Što se čini na poboljšanju opskrbe lijekovima i koje su promjene uvedene kod propisivanja lijekova na recept?

Zahvaljujući rezultatima reforme zdravstva, na liste lijekova HZZO-a tijekom ove godine smo uveli čak 62 inovativna lijeka, a samo u lipnju ove godine na popis posebno skupih lijekova uvršteno je 13 novih lijekova. Isto svjedoči o naporima HZZO-a da našim osiguranim osobama omogućimo što bolje i uspješnije liječenje u skladu sa dosezima suvremene medicine. Zadnjom izmjenom osnovne liste lijekova uveli smo 11 novih lijekova bez nadoplate i to za liječenje šećerne bolesti, karcinoma dojke, fenilketonurije, reumatoidnog artritisa, parkinsonove bolesti, anemije kod bolesnika na dijalizi, za prevenciju tromboembolije kod ortopedskih operacija, i drugo. Također i dodatne oblike ukupno 26 lijekova, a proširene su indikacije lijekova za liječenje metastatskog karcinoma debelog crijeva, karcinoma vrata maternice i artritisa.

Na dopunsku listu lijekova uvrstili smo 5 novih lijekova i to za liječenje arterijske hipertenzije, arterijske koronarne bolesti i angine pectoris, te postherpetične neuralgije. Ponovljivi recepti uvelike su olakšali način ostvarivanja prava na lijekove kroničnim bolesnicima, jer na jedan recept liječnik može propisati terapiju za najdulje šest mjeseci, a osigurana osoba se samo javlja u ljekarnu gdje podiže lijek, te se ne mora u tom periodu javljati svom izabranom doktoru. E-recept će to dodatno olakšati.

Što se poduzima kako bi se smanjilo čekanje na obavljanje zdravstvenih usluga?

U tu svrhu Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi je ustrojilo Ured za nacionalnu listu čekanja, kojemu se osigurane osobe mogu obratiti kada na neku pretragu ili dijagnostičko snimanje moraju čekati u neprimjerno dugom roku. HZZO također kontinuirano radi na poboljšanju kvalitete obavljanja zdravstvenih usluga. Tako smo uveli jednu veliku novost, a to je specijalistička uputnica. Naime, u slučaju kada izabrani doktor uputi osobu na obavljanje primjerice neke pretrage u jednu ugovornu bolnicu, a doktor specijalista te bolnice ocijeni kako je kod pacijenta neophodno obaviti dodatnu pretragu koju njegova bolnica nema ugovorenu s HZZO-om, on tada može sam pacijentu ispisati specijalističku uputnicu za pretragu u drugoj ugovornoj bolnici, bez da se pacijent radi toga mora opet javiti svom izabranom doktoru. Tako se uvelike smanjuje administriranje i skraćuje period čekanja na potrebnu zdravstvenu uslugu.

Kakva je danas situacija s dopunskim zdravstvenim osiguranjem umirovljenika?

Umirovljenici su od početka uvođenja dopunskog zdravstvenog osiguranja prepoznali važnost i dobrobiti našeg dopunskog zdravstvenog osiguranja. Biti u tom sustavu predstavlja sigurnost, jer se osoba tada oslobađa od plaćanja dijela troškova zdravstvene zaštite (participacije) iz obveznog zdravstvenog osiguranja. Tako da je trenutno oko 600 000 umirovljenika u sustavu dopunskog zdravstvenog osiguranja. Kako bi navedenoj kategoriji osiguranika bilo lakše plaćati premiju, cijene njihovih polica su niže od premija za zaposlene. Tako je cijena 50 kuna mjesečno za umirovljenike s mirovinom nižom od 5.108 kuna, a 80 kuna mjesečno za one s mirovinom višom od navedenog iznosa. Također, radi pojednostavljenja plaćanja prošle godine smo uveli mogućnost administrativne zabrane, odnosno izravno iz mirovine. Dovoljno je samo ispuniti formular „administrativne zabrane“ koji se može dobiti na svim našim lokacijama ili preuzeti s internet stranice HZZO-a .

I umirovljenici će moći lakše do mediciskih pomagala

Možete li pojasniti kakva prava imaju umirovljenici stariji od 65 godina na stomatološka pomagala?

Sve osigurane osobe HZZO-a, pa tako i one starije od 65 godina, imaju pravo na stomatološku-protetsku pomoć i stomatološko-protetske nadomjestke, a od njih zubne krunice, lijevane nadogradnje, pomične proteze, popravke proteza, te resekcijske proteze, epiteze, opturatore, udlage i akrilatnu griznu ploču. Napominjem da su umirovljenici, koji nemaju dopunsko zdravstveno osiguranje, obvezni sudjelovati u troškovima izrade stomatoloških pomagala u visini od 20 posto pune cijene pomagala s time da taj iznos ne može biti manji od 500 kuna.

Što se čini za poboljšanje u opskrbi medicinskim pomagalima?

Upravo je tijeku izrada novog Popisa pomagala koji je sastavni dio pravilnika o pomagalima, što će svim osiguranicima, a nadasve umirovljenicima, pomagala učiniti dostupnijima. Naime, planiramo uvesti u sustav značajan broj novih pomagala koja do sada nisu bila na Popisu i odobravala su se samo iznimno, te ćemo na taj način bitno poboljšati kvalitetu života naših osiguranih osoba.

Nastojimo omogućiti da svi osiguranici koji boluju od dijabetesa, bez obzira da li su na terapiji inzulinom ili na terapiji tabletama, imaju pravo na aparat i trakice za očitavanje šećera, što do sada nije bio slučaj. Također, želja nam je i pojednostavniti uređenje opskrbe pelenama smanjenim administriranjem.

U kom pravcu će, po Vašem mišljenju, ići strategija daljnjeg razvoja HZZO-a i što u tom mogu očekivati umirovljenici?

HZZO cijelo svoje poslovanje usmjerava u pravcu olakšavanja ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja svojih osiguranih osoba. Isto ćemo nastaviti i u sljedećoj godini.

Koju poruku možete poslati umirovljenicima za 2011. godinu

Dobrobit i zdravlje svih naših osiguranih osoba, a posebice umirovljenika koji su nam do sada vjerno, kroz cijeli svoj radni vijek, te u mirovini ukazivali povjerenje najvažnija nam je i odgovorno tvrdim da će HZZO i nadalje činiti sve da to povjerenje opravda.

Poboljšanje sustava obveznog i dopunskog zdravstvenog osiguranja naša je osnovna zadaća. Mi postojimo radi Vas. Stoga Vas molim da nam se u slučaju bilo kakvih eventualnih poteškoća u ostvarivanju svojih prava iz zdravstvenog osiguranja slobodno obratite radi pomoći. Isto tako, otvoreni smo za sve prijedloge i sugestije za unaprjeđenje našeg sustava. Jer, Vaše zdravlje je naša osnovna briga.

Razgovarali: Branko Cvetković i Savan Tomašević

Jedna od poruka kampanje Predsjednika za Predsjednika, Zorana Milanovića je da će u novom mandatu ustrajati ... (opširnije)

https://bezcenzure.hr/vlad/demantij-su-a-plenkovicu-i-o-obmanjujucim-obecanjima-primorca/   Mi u Stranci umirovljenika odbijamo vjerovati da Dragan Primorac ne razumije da se kod usklađenja radi samo ... (opširnije)

https://www.zoranmilanovic.hr/predsjednik-milanovic-pozvao-gradane-da-izadu-na-izbore-to-je-vazno-jer-su-hrvatske-institucije-ukradene-i-prisvojene/ Predsjednik Republike Zoran Milanović pozvao hrvatske građane da izađu na izbore 29. prosinca jer je ... (opširnije)

https://www.mirovina.hr/novosti/besplatni-vlak-za-umirovljenike-i-iduce-godine-ostvareno-je-vise-od-milijun-putovanja/ Besplatno putovanje vlakom HŽ-a za umirovljenike i osobe starije od 65 godine uvedeno je u ... (opširnije)

  Kliknite na link, razjasnimo poruku diljem Zagreba na displejima ZET-a. Ipak ne postoji plan da ... (opširnije)

https://odgovorno.hr/medunarodni-dan-borbe-protiv-korupcije-2024-s-mladima-protiv-korupcije/     Međunarodni dan borbe protiv korupcije   Poruka Stranke umirovljenika predsjedničkom kandidatu Draganu Primorcu ... (opširnije)

https://n1info.hr/vijesti/sto-kazu-umirovljenici-o-80-eura-od-vlade-uoci-bozica/ Nismo naivni i neće nas uljuljkati raznim naknadama i dodacima, da nismo u predizbornoj situaciji ne ... (opširnije)

http://://www.tportal.hr/vijesti/clanak/milanovic-nakon-vladinog-poklona-treba-mijenjati-formulu-za-izracun-mirovina-20241205 'Umirovljenici ne smiju ovisiti o povremenoj socijalnoj pomoći države, to je ponižavajuće za njih i ... (opširnije)

https://www.mirovina.hr/price/medunarodni-dan-osoba-s-invaliditetom-starijim-osobama-nase-su-usluge-od-velike-vaznosti/ U Hrvatskoj živi oko 653.600 osoba s invaliditetom. Znači sobe s invaliditetom čine 17 posto ... (opširnije)

https://mrosp.gov.hr/vijesti/medjunarodni-dan-osoba-s-invaliditetom/13558   (opširnije)