Država bi mogla podići mirovine i smanjiti poreze, ali neće - Brojke ne lažu

U najnovijoj analizi, ekonomist Velimir Šonje rasčlanio je državnu potrošnju i vrlo jasno pokazao što bi država trebala učiniti da potpuno sreže deficit, ali i barem malo podigne mirovine.

EkonomistVelimir Šonjeu članku za magazinBankaanalizirao je brojke o državnoj potrošnji te ih je usporedio s potrošnjom u drugim državama članicama Europske unije. Došao je do vrlo jednostavnih podataka koji pokazuju što bi političari trebali napraviti: smanjiti broj i plaće "uhljeba". To, međutim, uporno odbijaju.

Šonje vrlo zorno pokazuje da u Hrvatskoj nije problem u socijalnim transferima (mirovinama, zdravstvu i socijali), s kojima smo daleko ispod europskog prosjeka, već u plaćama zaposlenih na teret državnog proračuna, te u izdacima za državnu nabavu roba i usluga, koje su nam relativno veće nego kod daleko bogatijih zemalja.

Ekonomski razvijenije države imaju u prosjeku veće udjele državnih izdataka u BDP-u. Stoga je „normalno“ (očekivano) da Hrvatska ima niži udjel socijalnih izdataka u BDP-u od Austrije i Njemačke, ali nije normalno ni očekivano da hrvatske vlasti na plaće (naknade za zaposlene) i kupnje roba i usluga (intermedijarna potrošnja) troše više od austrijskih ili njemačkih vlasti u postotku BDP-a, piše Šonje.

Kada bi hrvatske vlasti realno (relativno) za plaće i troškove davale koliko i austrijske i njemačke (što bi bio neki minimum, jer bi bilo objektivno očekivati da trošimo i relativno manje, kao npr. Slovačka, jer smo slabije razvijeni), uštedjelo bi se (3,6 + 2,8 =) 6,4% BDP-a. To je iznos iznos koji je dovoljan da se u isto vrijeme potpuno eliminira deficit i (malo) povećaju mirovine ili smanje porezna opterećenja!

Šonje, međutim, ističe da nije stvar samo u rezanju plaća i broja zaposlenih u državnoj službi, već i u istovremenom povećanju kvalitete usluge koju pružaju građanima. Potrebna je promjena sustava upravljanja: depolitizacijom i uvođenjem mjerljivih kriterija uspješnosti, nagrada i kazni u obavljanje javnih poslova, zaključuje Šonje.

Stranka umirovljenika (SU) pridružit će se Prosvjedu protiv siromaštva, na glavnom zagrebačkom trgu u subotu 1. ... (opširnije)

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović je 18. veljače 2025. godine u svom inauguracijskom govoru drugog petogodišnjeg ... (opširnije)

Jedino je nama istinski važno kakvo je naše obrazovanje na svim razinama, kakvo je naše javno ... (opširnije)

Hrvatska ima najmanji udio mirovine u odnosu na posljednji osobni dohodak, samo 35 posto. Političke elite vrijeme je ... (opširnije)

Čisteće medvjediće čine mnogi umirovljenici volonteri koji brinu o okolišu, a osim u Zagrebu djeluju i u Novoj ... (opširnije)

Sve o tomu na ovoj poveznici (opširnije)

Od danas isplata nacionalne naknade za starije osobe. U utorak 17. veljače počela je isplata za ... (opširnije)

O ženama čiji je doprinos za razvoj znanosti izniman pročitajte ovdje (opširnije)

Stranka umirovljenika opetovano traži od Ministarstva zdravstva da se usvoji novi Nacionalni program razvoja palijativne skrbi ... (opširnije)

Na inauguraciju predsjednika Zorana Milanovića 18. veljače dolazi malen broj uzvanika, a sve nas iz Stranke ... (opširnije)