Država bi mogla podići mirovine i smanjiti poreze, ali neće - Brojke ne lažu

U najnovijoj analizi, ekonomist Velimir Šonje rasčlanio je državnu potrošnju i vrlo jasno pokazao što bi država trebala učiniti da potpuno sreže deficit, ali i barem malo podigne mirovine.

EkonomistVelimir Šonjeu članku za magazinBankaanalizirao je brojke o državnoj potrošnji te ih je usporedio s potrošnjom u drugim državama članicama Europske unije. Došao je do vrlo jednostavnih podataka koji pokazuju što bi političari trebali napraviti: smanjiti broj i plaće "uhljeba". To, međutim, uporno odbijaju.

Šonje vrlo zorno pokazuje da u Hrvatskoj nije problem u socijalnim transferima (mirovinama, zdravstvu i socijali), s kojima smo daleko ispod europskog prosjeka, već u plaćama zaposlenih na teret državnog proračuna, te u izdacima za državnu nabavu roba i usluga, koje su nam relativno veće nego kod daleko bogatijih zemalja.

Ekonomski razvijenije države imaju u prosjeku veće udjele državnih izdataka u BDP-u. Stoga je „normalno“ (očekivano) da Hrvatska ima niži udjel socijalnih izdataka u BDP-u od Austrije i Njemačke, ali nije normalno ni očekivano da hrvatske vlasti na plaće (naknade za zaposlene) i kupnje roba i usluga (intermedijarna potrošnja) troše više od austrijskih ili njemačkih vlasti u postotku BDP-a, piše Šonje.

Kada bi hrvatske vlasti realno (relativno) za plaće i troškove davale koliko i austrijske i njemačke (što bi bio neki minimum, jer bi bilo objektivno očekivati da trošimo i relativno manje, kao npr. Slovačka, jer smo slabije razvijeni), uštedjelo bi se (3,6 + 2,8 =) 6,4% BDP-a. To je iznos iznos koji je dovoljan da se u isto vrijeme potpuno eliminira deficit i (malo) povećaju mirovine ili smanje porezna opterećenja!

Šonje, međutim, ističe da nije stvar samo u rezanju plaća i broja zaposlenih u državnoj službi, već i u istovremenom povećanju kvalitete usluge koju pružaju građanima. Potrebna je promjena sustava upravljanja: depolitizacijom i uvođenjem mjerljivih kriterija uspješnosti, nagrada i kazni u obavljanje javnih poslova, zaključuje Šonje.

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)

U razgovoru s Petrom Vlahovim na HRT-u predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić Istaknuo je da su najveći ... (opširnije)

Mrak Taritaš je podsjetila da smo na samom dnu Europske unije po visini prosječne mirovine, i ... (opširnije)

Lazar Grujić: Kada idemo u mirovinu, idemo jer smo odradili svoj radni vijek... u mirovini bi trebali ... (opširnije)

Prema službenim podacima OECD-a hrvatski umirovljenici su na dnu, među najsiromašnijim u Europi. Lošije mirovine od hrvatskih ... (opširnije)

Više o procjenama za iznos mirovine za radnike na minimalcu pogledajte ovdje (opširnije)

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković čestitao je Dan državnosti svim građanima Hrvatske i Hrvatima u svijetu. ... (opširnije)

  Kandidatkinju koalicije Možemo!, SDP i Stranke umirovljenika saborsku zastupnicu Draženku Polović (M!) je u Karlovac došao podržati i ... (opširnije)

Smanjuje se broj mirovina pod ovrhom, detaljno istraživanje Mirovine.hr pogledajte ovdje (opširnije)

  Zahvala članstvu i svim kandidatima Stranke umirovljenika, koalicijskim partnerima i svim biračima   Dragi stranački ... (opširnije)