Četiri tisuće ljudi ostaje bez 400 kuna doživotne mirovine

MinistarMirando Mrsić: Država nema mogućnost intervencije u privatnoj tvrtki

Mogućnost dokupa mirovine, ako se u idućih dva-tridana ne nađe rješenje za isplatu novca 3860 korisnika Royal međugeneracijske solidarnosti, ostat će mrtvo slovo na papiru. Tvrtka Royal međugeneracijska solidarnost završit će u stečaju. Korisnici koji su dobivali prosječno oko 400 kuna doživotne otpremnine mogu zaboraviti na taj dodatak, a država se može oprostiti od tog instituta koji je tek u prosincu prošle godine zakonski uredila.

Royal od 1990. godine razvija model dokupa mirovine. On je funkcionirao na način da se onim radnicima kojima je malo ostalo do pune mirovine, ako su pristali otići u mirovinu, isplaćivala doživotna otpremnina, odnosno razlika između pune i “penalizirane” mirovine. Tvrtke ili institucije koje su se tako rješavale viška zaposlenihnovacza njihovu otpremninu, cijeli ili dio, uplaćivale su Royalu. Tvrtkama je to bilo interesantno jer je u tom slučaju cijeli iznos bio porezno priznat trošak. Iz tog je razloga puno tvrtki koristilo taj institut.

Većinom je riječ o državnim tvrtkama kao što su: HEP, Janaf,Hrvatskapošta, Jadrolinija, Podravka, ali je bilo i privatnih: Ericsson, Končar, Tisak te državnih institucija kao što je Ministarstvo vanjskih poslova i dosta bolnica i domova zdravlja.

Međutim, Royal već neko vrijeme ima problema s likvidnošću, a ovaj mjesec, prvi put nakon 24 godine rada, dokupljeni dio mirovine nije isplatio u ugovorenom roku. Zapomoć se otvorenim pismom obratio predsjedniku RH Ivi Josipoviću i članovima Vlade.

“Poslovni plan imamo. Dosadašnje tržišne aktivnosti i iskazana velika potreba za zakonom uređenim dokupom mirovine pokazuju da bi samo tri do četiri mjeseca premoštenja nelikvidnosti omogućio financijski oporavak i stabilno poslovanje”, tvrdi u pismuIvo Bulaš, predsjednik Uprave Royala, i dodaje: “Svjesni smo da država nije zadužena za pomoć privatnim društvima. Međutim, ovdje se ne radi samo o još jednoj domaćoj poduzetničkoj priči već se radi o očuvanju instituta koji može pomoći u rješavanju aktualnih problema viškova broja zaposlenih i to bez socijalnih konflikata.” “Što se nas tiče”, ističeBulaš, “mi smo već iskazali i iskazujemo spremnost da državi prepustimo vlasništvo i upravljanje nad ovim trgovačkim društvom, a sve u cilju zaštite korisnika i samog instituta dokupa mirovine.”

Međutim, činise da ništa od pomoći države. Jer je ministar rada i mirovinskog sustavaMirando Mrsići jučer potvrdio da je upoznat s problemom te rezolutno ustvrdio kako “država nema mogućnost intervencije u privatnoj tvrtki”.

Royal za svoje probleme krivi Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga (Hanfu) i sporost države u donošenju Zakona o dokupu mirovine. Ističu da su do 2006. godine poslovali pozitivno, a da su nakon prvog priopćenja Hanfe iz 2006. te drugog iz 2012. počeli gubiti povjerenje tržišta i da su tada prihodi počeli naglo padati.

Hanfa je potencijalne korisnike dokupa mirovine upozorila na to da Royal ne posjeduje odobrenje Agencije, pozivajući ih pritom na najveći mogući oprez pri odlučivanju o poslovanju s tim društvom.

“Zahvaljujući takvoj izjavi, bili smo onemogućeni sklapati nove poslove”, tvrde u Royalu. Prema njihovim riječima, da je Zakon o doživotnoj otpremnini, odnosno dokupu mirovine usvojen ranije, do ovoga ne bi došlo.

U Hanfiperuruke od svega. Oni ističu da Royal nije bio subjekt njezina nadzora te da su oni ispunjavali svoju zakonsku obvezu informiranja javnosti. Naglašavaju da je pravilo struke da takve tvrtke u svakom trenutku raspolažu dostatnim pričuvama kako bi mogle ispuniti sve obveze prema sklopljenim ugovorima. Neslužbeno, propali su pregovori s Croatia osiguranjem te Kapitalnim fondom i HMID-om. Royalu hitno treba 1,8 milijuna kuna za mjesečnu isplatu dodatka na mirovinu te još oko 10 milijuna kuna za izlazak poslovne krize.

https://miss7zdrava.24sata.hr/psiha-i-seks/medunarodni-dan-samaca-istina-o-ljudima-koji-dozivotno-ostaju-samci-25951   U dobi od 40 do 85 godina samci kako stare postaju sve zadovoljniji svojim ... (opširnije)

https://www.mirovina.hr/mirovine/poruke-s-prosvjeda-protiv-siromastva-radila-sam-u-borovu-imam-300-eura-mirovine/   Poruke s prosvjeda Protiv siromaštva: ‘Radila sam u Borovu, imam 300 eura mirovine’ Jasmina ... (opširnije)

https://www.vecernji.hr/vijesti/stranka-umirovljenika-reagirala-na-izjave-premijera-nismo-podrzali-prosvjed-u-rijeci-1814787 Na izbore izlazimo samostalno s mogućnošću pregovora sa svim političkim opcijama spremnima prihvatiti naše konkretne ... (opširnije)

  Reakcija Stranke umirovljenika na izjavu premijera Plenkovića o prosvjedovanju umirovljenika Stranka Umirovljenika (SU) nije organizator ... (opširnije)

https://www.mirovina.hr/mirovine/mirovine-opet-rasle-ali-udio-u-placama-pada-evo-tko-ima-najvise-a-tko-najmanje/ Mirovine su rasle dva eura, ali udio u prosječnoj plaći manji je nego prošloga mjeseca, ... (opširnije)

  Prosvjed u Rijeci u organizaciji SDP - BUZ nećemo podržati jer Umirovljenici zajedno Politička platforma (UZPP) dosljedno zastupa ... (opširnije)

Psihologinja Radolović: Odlazak na groblje može pomoći osobi u shvaćanju da je gubitak stvaran i omogućiti ... (opširnije)

Ukupan broj zaposlenih umirovljenika raste. Ukupno je više od 32.700 umirovljenika koji rade pola i njih 365 na ... (opširnije)

Penalizacijom se iznos mirovine smanjuje 12% za odlazak pet godina prije roka, a Svjetska banka pritišće da ... (opširnije)

https://www.mirovina.hr/mirovine/umrlo-1-800-umirovljenika-vise-nego-lani-zivjeli-su-s-manje-od-500-eura-u-prosjeku/ Gotovo 31.000 umirovljenika umrlo je u ovoj godini prije isplate mirovina u rujnu. Više je ... (opširnije)