Još uvijek nismo dosegnuli dno, BDP će i dalje padati

Pad ekonomske aktivnosti u zemlji još uvijek nije dosegnuo dno pa se ne može očekivati da će realni BDP u prvom tromjesečju 2014. godine zabilježiti pozitivnu tromjesečnu stopu promjene, procjenjuju analitičari zagrebačkog Ekonomskog instituta.

Ekonomski institut razvio je koincidentni ekonomski indikator CEIZ indeks koji je mjesečni složeni indikator poslovnog ciklusa i realan je pokazatelj stanja u gospodarstvu. Budući da je indeks dostupan i do tri mjeseca prije podataka o tromjesečnom BDP-u nosioci ekonomskih politika i zainteresirane strane mogu u realnijem vremenu pratiti gospodarska kretanja.

CEIZ indeks u siječnju je zabilježio smanjenje vrijednosti od 0,33 indeksnih bodova u odnosu na prosinac prošle godine, što je sedmo uzastopno smanjenje vrijednosti tog indeksa. Kumulativno riječ je o smanjenju od srpnja 2013.godine do siječnja 2014.godine od 5,1 indeksna boda.

Budući da je temeljna svrha pratećih indikatora poslovnog ciklusa poput CEIZ indeksa da procjenjuju kretanje realnog BDP-a na mjesečnoj razini, uzastopna smanjenja vrijednosti CEIZ indeksa u navedenom razdoblju ukazuju na pogoršanje stanja poslovnog ciklusa.

- Podaci Državnog zavoda za statistiku o kretanju BDP-a u zadnja dva tromjesečja 2013. potvrdili su indicije o stanju poslovnog ciklusa, koje dobivamo na osnovi kretanja CEIZ indeksa. S obzirom da se smanjenje vrijednosti CEIZ indeksa, započeto u drugoj polovici 2013., prenijelo na prvi mjesec 2014., možemo zaključiti da pad ekonomske aktivnosti u zemlji još uvijek nije dosegnuo dno - ističu analitičari s Ekonomskog instituta.

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)

U razgovoru s Petrom Vlahovim na HRT-u predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić Istaknuo je da su najveći ... (opširnije)

Mrak Taritaš je podsjetila da smo na samom dnu Europske unije po visini prosječne mirovine, i ... (opširnije)

Lazar Grujić: Kada idemo u mirovinu, idemo jer smo odradili svoj radni vijek... u mirovini bi trebali ... (opširnije)

Prema službenim podacima OECD-a hrvatski umirovljenici su na dnu, među najsiromašnijim u Europi. Lošije mirovine od hrvatskih ... (opširnije)

Više o procjenama za iznos mirovine za radnike na minimalcu pogledajte ovdje (opširnije)

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković čestitao je Dan državnosti svim građanima Hrvatske i Hrvatima u svijetu. ... (opširnije)

  Kandidatkinju koalicije Možemo!, SDP i Stranke umirovljenika saborsku zastupnicu Draženku Polović (M!) je u Karlovac došao podržati i ... (opširnije)

Smanjuje se broj mirovina pod ovrhom, detaljno istraživanje Mirovine.hr pogledajte ovdje (opširnije)