Od travnja računi za vodu prosječno viši za 15 kuna!

Ukoliko ovo nije preuranjena prvotravanjsa šala, naredno za očekivati je brojač uzdaha ali i naplata prema očitanju.



Od travnja računi za vodu prosječno viši za 15 kuna!


Na računima za svibanj građani će osjetiti poskupljenje vode. U Vladi procjenjuju da je prosječna mjesečna potrošnja vode četveročlanog kućanstva oko 10 kubika. Kako će po kubiku voda biti skuplja za 1,5 kuna, proizlazi da će to poskupljenje značiti rast računa za vodu po prosječnom kućanstvu za 15 kuna

Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina predstavio je izmjene vodnih naknada za korištenje voda koje prelazi granice općeg korištenja voda i slobodnog korištenja voda. Metar kubni vode do sada je koštao 1,35 kuna, a ovom uredbom poskupljuje na 2,85 kuna.


“Ova je naknada zapravo naknada za razvoj i njome se sufinancira dio naših obaveza”, rekao je Jakovina i potvrdio da će građani uskoro plaćati skuplju vodu: “Mi ćemo podići standard kvalitete isporuke pitke vode i kanalizacije, brinemo se za zaštitu okoliša i da, veći standard znači nešto veću cijenu vode. Primjerice, ako trošite pet kubika mjesečno to je 7,5 kuna poskupljenje. Mjesečni račun za vodu hrvatske četveročlane obitelji od travnja će biti prosječno veći za 15 kuna”, naveo je Jakovina.


Prve uvećane račune potrošači će dobiti u svibnju, za potrošnju u travnju.


Jakovina naknadu za korištenje voda naziva razvojnom, te smatra da će ona omogućiti realizaciju investicija u vodoprivredu na koje se Hrvatska obvezala ulaskom u Europsku uniju.


Uvidom u istu uredbu iz 2010. godine vidi se da je naknada tada iznosila tek 0,80 kuna po metru kubnom. Na 1,35 kuna povećana je 2012. godine, da bi danas “skočila” na 2,85 kuna.


Jakovina kaže da se naknada do sada plaćala preko koncesije, a nadalje će se plaćati direktno Hrvatskim vodama. “Ova naknada će imati utjecaj na prihode Hrvatskih voda i ići će kao razvojna naknada za sve projekte na koje smo se obvezali da ćemo ih ispuniti do 2018. i 2023. godine. U projekte vodnog gospodarstva uložit ćemo 4,5 milijardi eura, a 60 do 70 posto će ići iz fondova EU-a”, rekao je Jakovina tvrdeći da su bili dužni pronaći sredstva za te projekte.


“Svako naselje koje ima 50 stanovnika mora imati sustav pitke vode, a svako naselje s više od 2.000 stanovnika mora imati sustav kanalizacije i pročišćivača”, kaže Jakovina i objašnjava da je ova naknada zapravo naknada za razvoj kojom će se sufinancirati dio projekata.


Mijenja se i visina naknade za korištenje voda za splavarenje, uključujući rafting, vožnju kanuima i drugim sličnim plovilima, ako se te djelatnosti obavljaju kao gospodarske. Ona iznosi 50 kuna godišnje po svakom putničkom mjestu u plovilu, neovisno o popunjenosti.


Visina naknade za korištenje voda za postavljanje plutajućih ili plovećih objekata na vodama radi obavljanja ugostiteljske ili druge djelatnosti iznosi 100 kuna godišnje po četvornom metru.

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)

U razgovoru s Petrom Vlahovim na HRT-u predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić Istaknuo je da su najveći ... (opširnije)

Mrak Taritaš je podsjetila da smo na samom dnu Europske unije po visini prosječne mirovine, i ... (opširnije)

Lazar Grujić: Kada idemo u mirovinu, idemo jer smo odradili svoj radni vijek... u mirovini bi trebali ... (opširnije)

Prema službenim podacima OECD-a hrvatski umirovljenici su na dnu, među najsiromašnijim u Europi. Lošije mirovine od hrvatskih ... (opširnije)

Više o procjenama za iznos mirovine za radnike na minimalcu pogledajte ovdje (opširnije)

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković čestitao je Dan državnosti svim građanima Hrvatske i Hrvatima u svijetu. ... (opširnije)

  Kandidatkinju koalicije Možemo!, SDP i Stranke umirovljenika saborsku zastupnicu Draženku Polović (M!) je u Karlovac došao podržati i ... (opširnije)

Smanjuje se broj mirovina pod ovrhom, detaljno istraživanje Mirovine.hr pogledajte ovdje (opširnije)