Hrvatsku čeka udar na plaće i mirovine - EUROPSKI RECEPT

Vlada je nedavno javnosti predstavila dio mjera kojima planira smanjiti deficit u sljedeće tri godine kako bi on pao na 2,7 posto BDP-a, koliko je predložila Europska komisija u svojoj preporuci u sklopu Procedure prekomjernog deficita. To znači da se deficit državnog proračuna u 2016. godini mora barem prepoloviti u odnosu na ovogodišnji.

Sljedeće godine deficit se mora smanjiti za najmanje tri milijarde kuna u odnosu na onaj koji je Vlada predvidjela proračunom, a kasnije prilagodba mora biti još veća, pišeNovi list.

Veći i/ili novi porezi


Hrvatska narodna banka nedavno je napravila analizu mjera koje su provodile članice EU, njih 25, kroz Proceduru prekomjernog deficita. Ta je analiza pokazala da su na prihodovnoj strani prevladavale mjere poput povećanja PDV-a i trošarina, što su učinile primjerice Mađarska, Češka, Litva, Latvija, Slovenija, uvođenje ili povećanje poreza na imovinu, kako je to bilo u Češkoj ili Latviji. Svi oni nastojali su povećati i poreznu disciplinu, odnosno poboljšati naplatu poreza, doprinosa, trošarina.

Na udaru socijala, zaposlenici, umirovljenici...


Ni na rashodovnoj strani članice Unije, osobito one koje su bile ili jesu u sličnoj situaciji kao Hrvatska, nisu imale puno prostora za primjenu novih rješenja.

Uglavnom su stradale socijalne naknade, smanjivane su kapitalne investicije, ograničavane su pojedine stavke proračuna, poput materijalnih rashoda, a zemlje poput Slovenije, Bugarske i Češke odlučile su se i za smanjenje plaća u javnom sektoru i za smanjenje ili zamrzavanje mirovina.

Samo da nam se ne dogodi Latvija


Možda je najradikalniju kombinaciju i na prihodovnoj i na rashodovnoj strani odradila Latvija. U toj zemlji povećana je većina poreznih stopa, smanjen je broj zaposlenih u javnom sektoru, a onima koji su sačuvali posao plaće su smanjenje za 25 posto.

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)

U razgovoru s Petrom Vlahovim na HRT-u predsjednik Stranke umirovljenika Lazar Grujić Istaknuo je da su najveći ... (opširnije)

Mrak Taritaš je podsjetila da smo na samom dnu Europske unije po visini prosječne mirovine, i ... (opširnije)

Lazar Grujić: Kada idemo u mirovinu, idemo jer smo odradili svoj radni vijek... u mirovini bi trebali ... (opširnije)

Prema službenim podacima OECD-a hrvatski umirovljenici su na dnu, među najsiromašnijim u Europi. Lošije mirovine od hrvatskih ... (opširnije)

Više o procjenama za iznos mirovine za radnike na minimalcu pogledajte ovdje (opširnije)

Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković čestitao je Dan državnosti svim građanima Hrvatske i Hrvatima u svijetu. ... (opširnije)

  Kandidatkinju koalicije Možemo!, SDP i Stranke umirovljenika saborsku zastupnicu Draženku Polović (M!) je u Karlovac došao podržati i ... (opširnije)

Smanjuje se broj mirovina pod ovrhom, detaljno istraživanje Mirovine.hr pogledajte ovdje (opširnije)

  Zahvala članstvu i svim kandidatima Stranke umirovljenika, koalicijskim partnerima i svim biračima   Dragi stranački ... (opširnije)