Kumpnjom INE i monetizacijom - 20.godišnjaci s mirovinom 38% prosjeka plaće

Kumpnjom INE i monetizacijom20.godišnjaci s mirovinom 38% prosjeka plaće.


U posljednje se vrijeme u nekoliko navrata promiče ideja kako bi mirovinski fondovi trebali na različite načine spasiti hrvatsko gospodarstvo. Jednom se tako provlači ideja o ulasku u monetizaciju autocesta sve do najnovije izjave ministra Vrdoljaka o mogućnosti otkupa dionica INE. Istovremeno u tisku smo mogli pročitati analizu Ekonomskog instituta kako će se današnji dvadesetogodišnjaci odlaskom u mirovinu morati zadovoljiti s mirovinama visini od 38% prosječne plaće. Postavlja se potpuno logično pitanje o čemu se tu radi i kako pojasniti između ostalog i članstvu Stranke umirovljenika ovu apsurdnu situaciju! Kako je moguće da su mirovinski fondovi toliko bogati, a s druge strane njegovi će korisnici postati socijalni slučajevi? Je li tu riječ o nekoj novoj grani matematike i ekonomije ili logike koju sadašnji umirovljenici kao najzainteresiraniji dio hrvatskog društva za mirovinska pitanja ne razumiju? Jer svaki manje više dobar poznavatelj mirovinskih reformi mora znati kako se iz II mirovinskog stupa mirovine još ne isplaćuju. Zbog toga svaki mjesec Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje mora intervenirati u državni proračun kako bi sa sredstvima iz I stupa isplatio mirovine. Za to vrijeme banke koje su vlasnice 4 mirovinska fonda iz II stupa novce ulažu u vrijednosne papire, obveznice i dionice te na taj način oplođuju kapital. Zbog toga INU mogu kupiti samo privatne banke, a tu se politika nalazi trenutačno na skliskom ledu. Uz to postoji i zakonska regulativa koja ograničava ulaganje fondova u dionice sa svrhom da se smanji njihov rizik poslovanja.

Zbog toga se bojimo kako su ove najave samo igre riječima i zamagljivanje pravog stanja i materije sa svrhom prikupljanja političkih poena. Predsjednik Vlade je po tom pitanju daleko realniji i trezveniji jer osjeća kako nam INA odlazi iz ruku. No to ga ne opravdava za loše poteze koji su tome prethodili i ulazak u slijepu ulicu. Jedino nitko neće za pogreške odgovarati jer ne postoji volja da se imenuje i pronađe krivac. Navikli živjeti na račun hrvatskih političkih grešaka i krivih procjena krivca hrvatski narod pokazuje žilavost i otpornost kao i mnogo puta do sada kroz povijest. Osobito umirovljenici koji su i nadalje prepuni strpljenja i optimizma u bolje sutra što možemo najbolje potvrditi svakodnevnim kontaktima s članovima i simpatizerima Stranke umirovljenika. Nažalost u tom iščekivanju mnogi nas svakodnevno napuštaju te zajedno s velikim brojem mladih iseljenih hrvatskih obitelji olakšavaju političarima posao. Vjerojatno će nas za koju godinu biti dovoljno da popunimo sva prazna mjesta u državnoj upravi i svi ćemo biti sretni i zadovoljni…


Stranka umirovljenika


Stranka umirovljenika (SU) pridružit će se Prosvjedu protiv siromaštva, na glavnom zagrebačkom trgu u subotu 1. ... (opširnije)

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović je 18. veljače 2025. godine u svom inauguracijskom govoru drugog petogodišnjeg ... (opširnije)

Jedino je nama istinski važno kakvo je naše obrazovanje na svim razinama, kakvo je naše javno ... (opširnije)

Hrvatska ima najmanji udio mirovine u odnosu na posljednji osobni dohodak, samo 35 posto. Političke elite vrijeme je ... (opširnije)

Čisteće medvjediće čine mnogi umirovljenici volonteri koji brinu o okolišu, a osim u Zagrebu djeluju i u Novoj ... (opširnije)

Sve o tomu na ovoj poveznici (opširnije)

Od danas isplata nacionalne naknade za starije osobe. U utorak 17. veljače počela je isplata za ... (opširnije)

O ženama čiji je doprinos za razvoj znanosti izniman pročitajte ovdje (opširnije)

Stranka umirovljenika opetovano traži od Ministarstva zdravstva da se usvoji novi Nacionalni program razvoja palijativne skrbi ... (opširnije)

Na inauguraciju predsjednika Zorana Milanovića 18. veljače dolazi malen broj uzvanika, a sve nas iz Stranke ... (opširnije)