Gdje je nestao Silvano Hrelja? Prodao umirovljenike i nestao u mišju rupu? - prenosimo sa www.dnevno.hr - autor: Damir Gruden

Gdje je nestao Silvano Hrelja, sve češće se ovih dana pitaju osiromašeni hrvatski umirovljenici koji su se ponadali da će ulaskom Hrvatske stranke umirovljenika u vladajuću Koaliciju za njih nastupiti bolji dani.

No, nakon što su čak tri predstavnika HSU-a, predvođeni Hreljom, ušla u Sabor, kao da su u zemlju propali. U gotovo četiri mjeseca nisu imali praktički niti jedan istup. Povećanje troškova života, duži radni vijek, poskupljenje struje, plina, režija kao i sve stalo što od dolaska nove vlasti sve više ugrožava životni standard umirovljenika, kao da se nakon parlamentarnih izbora prestalo ticati Silvana Hrelje i ekipe.

Od kad su u Saboru gluhi za probleme umirovljenika

- Oni su Kukuriku koaliciji prodali umirovljenike zbog vlastitih interesa i povlaštenih penzija. Zbog toga sada šute. Nisu ostvarili ni jedno od obećanja iz predizbornog Plana 21. Od ulaska u Sabor nisu se očitovali ni o jednom problemu. Ministar Mrsić najavljuje da bi mirovine mogle pasti na iznos od samo 30 posto prosječne plaće, a Hrelja i njegovi zastupnici šute. To je sramota - ogorčen je Milivoj Špika, koordinator bloka Umirovljenici zajedno.

Ističe kako su oni od Nove godine poslali čak 17 priopćenja i prijedloga vezanih za probleme umirovljenika. Istovremeno se Hrelju i njegove zastupnike ne može čuti nigdje.

- Tražili smo izbacivanje iz mirovinskog fonda povlaštenih mirovina poput saborskih, sportskih, akademskih i sl. da bi ostale penzije mogle rasti. Ako primjerice Goran Ivanišević plaća porez u Monte Carlu, zašto bi mu Hrvatskaisplaćivala mirovinu? Ako to čini neka to ide iz budžeta a ne iz umirovljeničkog fonda - kaže Špika dodajući da su interese umirovljenika trebali braniti zajedno s HSU.

Čini se međutim da u toj stranci imaju nekih prečih poslova pa se o problemima umirovljenika u Saboru ne izjašnjavaju.

Čak i na vlastitim web stranicama smatraju da će biti 'gore'

Zanimljivo je da čak anketa na službenim web stranicama HSU-a kaže da će položaj umirovljenika u 2012. godini biti 'lošiji'. Za tu je opciju, naime glasalo čak 59,8 posto ispitanika. Ti rezultati nemalo začuđuju s obzirom da umirovljenici sada, za razliku od prošle godine, participiraju u vlasti.

Očito je da ni sami članovi HSU-a ne polažu previše nade u Silvana Hrelju, Višnju Fortunu i Željka Šempera. Za razliku od kolega, Šemper se jednom ipak oglasio u Saboru. Na aktualnom satu je pitao ministra Mrsića o proširenju liste za lijekove. I ništa više.

U HSU-u su očito zadovoljni što se od početka godine mirovine ponovno usklađuju s povećanjem troškova života. Za njih je čini se dovoljno to što je zbog toga prosječna mirovina porasla oko 1 posto, za nekih 20-ak kuna. S druge strane PDV je 'dignut' 2 posto, cijena struje će, najavljuje se, porasti oko 20 posto, godišnja inflacija kretati će se oko 3 posto itd.

Do komentara gospodina Hrelje, nažalost nismo uspjeli doći. Na službeni mobitel se tijekom cijelog dana nije javljao. Uistinu, gdje je Silvano Hrelja?

  Stranka umirovljenika održala je u nedjelju tiskovnu konferenciju u Bjelovaru, te su predsjednik Lazar Grujić ... (opširnije)

Mirovina.hr o Erasmus + projektu Keramika za dugovječnost  Projekt ‘Keramika za dugovječnost’ umirovljenice iz Kluba umirovljenika ... (opširnije)

Kaportal je o razvijenosti Hrvatske u svijetu i hrvatskih regija i hrvatskih gradova izvijestio ovako: HDI mjeri očekivani ... (opširnije)

Nakon što je u siječnju predsjednik Lazar Grujić sukladno svojoj statutarnoj ovlasti suspendirao člana Predsjedništva Ivicu Beširovića ... (opširnije)

Novi primjeri nelogičnih i nepravednih rješenja Zakona o mirovinskom osiguranju. Kliknite na Mirovinja.hr Umirovljenik Damir invalid ... (opširnije)

Na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda u studenome 2007. godine članice UN-a jednoglasno su podržale odluku da ... (opširnije)

Stranka umirovljenika i Nezavisna platforma Sjever Matije Posavca koalicijski su partneri u Međimurskoj županiji. Dostojno tomu ... (opširnije)

Saborski zastupnik Damir Bakić (Možemo!) svojim primjerom otvara novi pravac za imovinske kartice političara. Kaže: Prirodno je ... (opširnije)

  Vesna Horvat, članica predsjedništva stranke umirovljenika, bila je gošća Novog dana kod Tihomira Ladišića gdje ... (opširnije)

Povoljna odluka Upravnog suda u jednom primjeru ohrabrujuća je za sve nasljednike nositelja prava na inkluzivni dodatak ... (opširnije)