Dodatak od 1. siječnja postaje sastavni dio mirovine

Ni sam kakvom odlukom Vlade RH umirovljenici ne mogu biti zadovoljni iz proste činjenice što im je mirovina još uvijek na razini 39 % od prosječne plaće. Tek kada ona dosegne razinu od cca 70% od prosječne plaće imati će mo razloga za određeno zadovoljstvo, stoga ispunjenjem ovog jednog od niza naših zahtjeva koje smo kroz Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe uputili Vladi, u ovom slučaju i za prebacivanje dodatka u mirovinsku osnovicu, predstavlja tek jedan korak ka našem cilju…. Rekao je za RTL televiziju koordinator Bloka umirovljenici zajedno Lazar Grujić………..



Dodatak na mirovinu koji prosječno iznosi 351 kunu od 1. siječnja će biti sastavni dio mirovine, tako da umirovljenici kod budućeg usklađivanja mirovine sa životnim troškovima mogu očekivati veća mjesečna primanja. Vlada je u četvrtak Saboru poslala prijedloge dopune Zakona o mirovinskom osiguranju i Zakona o dodatku na mirovine, prema kojima se umirovljenicima kojima je mirovina određena od 1. siječnja 1999. isključivo na temelju Zakona o mirovinskom osiguranju, od 1. listopada 2007. isplaćuje dodatak na mirovinu u iznosu od 4 do 27 posto iznosa mirovine, ovisno o godini kad je ostvareno pravo na mirovinu.

Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač pojasnio je da su zbog postupnog proširenja obračunskog razdoblja za izračun mirovine nastale neopravdane razlike među korisnicima mirovina ostvarenih primjenom istog zakona i na temelju istih plaća i jednakog staža samo zbog toga što te mirovine nisu ostvarene u istoj kalendarskoj godini. Razlog je to što se trenutno dodatak na mirovinu određuje i isplaćuje kao zasebno primanje. U srpnju je taj dodatak primalo oko 300.000 korisnika. »Ovo primanje ima značajan učinak na materijalnu i socijalnu sigurnost korisnika mirovina koji su to pravo ostvarili od 1999. do danas, a osobito onih, koji mirovinu ostvaruju od 1. siječnja 2010. na temelju plaća ostvarenih tijekom čitavog radnog vijeka«, rekao je Popijač.

Izmjenama Ovršnog zakona Fina će od 1. siječnja biti dužna obavijestiti uplatitelja primanja zaštićenih od ovrhe da ta primanja isplaćuje na poseban, zaštićeni račun ovršenika, u protivnom bit će kažnjen kaznom od 10.000 do 50.000 kuna

Dodao je da su ovaj prijedlog podržali i socijalni partneri i umirovljeničke udruge i da će njegova implementacija „sigurno odagnati sve sumnje i strahove da bi se s tim dodatkom nešto moglo promijeniti“.



U tijeku rasprava o pravu umirovljenika da od nove godine mogu biti na tržištu rada po osam ... (opširnije)

Zastupnica Stranke umirovljenika pred Ustavnim sudom odvjetnica Katja Jajaš ističe da članak 50. Ustava RH, kojim se ... (opširnije)

Predsjednik SU Lazar Grujić je u razgovoru s Tihomirom Ladišićem u emisiji Novi dan, Televizije N1, ... (opširnije)

Prema Eurostatu lani je najveća inflacija bila u Rumunjskoj (5,8 posto), Belgiji (4,3 posto) i Hrvatskoj (4.0). ... (opširnije)

Pobuna umirovljenika! Nezadovoljni su ukidanjem pola mirovine onima koji će po novom zakonu raditi na puno ... (opširnije)

- Naše mirovine su naše stečeno pravo. Prema Ustavu, u članku 19, koji se odnosi na ... (opširnije)

Na prvoj radnoj sjednici karlovačkog Gradskog vijeća usvojena je Strategija zelene urbane obnove Grada Karlovca. Vijećnica ... (opširnije)

Predsjednik ŽO Stranke umirovljenika Sisačko moslavačke županije Josip Mijadžiković zadovoljan je atmosferom lokalnog članstva naše stranke, ... (opširnije)

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju ZOMO stupio je na snagu ovog mjeseca, s tim da se pojedine ... (opširnije)

Resorno Ministarstvo rada i socijalne politike predviđa da će u naredne tri godine broj umirovljenika koji će ... (opširnije)