Potreban sustavan nadzor u domovima umirovljenika

https://www.youtube.com/playlist?list=PLyDX3u534lqnWL7nrwhxSjfrYpVo9rQdN

 

Dogodio se još jedan u nizu slučajeva smrtnog stradavanja korisnika privatnih domova za starije i nemoćne. Od svih tijela reda i mira te socijalne skrbi tražimo da se u konkretnom slučaju ustanove mogući propusti, da bi poslužili kao primjer kako treba u smislu sigurnosti ustanoviti i regulirati pitanje posjeta domovima. 

Ovaj put nasilje se dogodilo u Daruvaru. Iz vatrenog oružja ubijeno je šest osoba, zaposlenika i korisnika, a među ubijenim korisnicima je i majka ubojice, umirovljenog vojnog policajca Krešimira Pahokija.

Pucao je on u stare i nemoćne osobe i zaposlenike doma iz pištolja se kojim se prema svjedočenju očevidaca neposredno prije toga „hvalio“ i u obližnjem ugostiteljskom objektu. Unatoč tome ušao je naoružan među ljude daruvarskog Doma i počinio nesvakidašnje svirep zločin.

Stranka umirovljenika nikako ne želi ovu tragediju koristiti u dnevno političke svrhe, ali odgovornost nam nalaže da ovim povodom, kao i nebrojeno puta ranije, tražimo da se uredi nadzor rada privatnih i javnih domova.

Zbog svih drugih rizika poput nesreća zbog nemara vlasnika domova, zlostavljanja korsnika od zaposlenika, i svih vidova zanemarivanja, potkradanja i sl. pozivamo središnji ured Državnog inspektorata da neodgodivo pronađe način da se unaprijedi rad podružnica Državnog inspektorata na terenu, da se okonča problem potkapacitiranosti službe.

Pravo je građana da znaju da postoji kvalitetan sustav nadzora u sustavu usluga dugotrajne skrbi, te da ni njihova gola egzistencija ni dostojanstvo života ne budu ugroženi nezakonitim ili nemarnim radom tijela državne uprave i tijela s javnim ovlastima.

Tražimo također od pučkog pravobranitelja da se pozabavi ovim ponajosjetljivijim segmentom života građana treće životne dobi, te da u što skorijem roku izvijesti Stranku umirovljenika i opću javnost o svom nalazu.

Usvoje li se u petak (19. lipnja) u Hrvatskom saboru Izmjene i dopune Zakona o protuminskom djelovanju ... (opširnije)

Svjetski dan svjesnosti o zlostavljanju starijih osoba (15. lipnja) obilježava se radi zaštite dostojanstva i prava ... (opširnije)

Splet generacija podružio se u petak na Tržnici s Karlovčanima. Klikom na Radio Mrežnicu vidimo da ... (opširnije)

Klikom na Tportal pogledajmo kako ostati mentalno oštar i u starijoj dobi. To nije nedostižan cilj ... (opširnije)

Japan se suočava s rastućim brojem takozvanih “usamljeničkih smrti”, odnosno smrti u izolaciji. Taj je problem ... (opširnije)

NE DAMO NI LIPE - inicijativa protiv uklanjanja lipa na Trgu bana Josipa Jelačića, u staroj ... (opširnije)

Klikom na ovaj link do analize Tportala o stavu predsjednika Stranke umirovljenika (SU) Lazara Grujića o suparničkim ... (opširnije)

HRT: Projekt Splet generacija u Karlovcu kroz besplatne radionice i druženja potiče aktivniji život starijih osoba. ... (opširnije)

Kako je o sudjelovanju predsjednika Stranke umirovljenika Lazara Grujića u programu N1 izvijestio njihov portal možete ... (opširnije)

Stranka umirovljenika svim građanima Republike Hrvatske u zemlji i u inozemstvu čestita Dan državnosti, uz želju ... (opširnije)