Heraklo, ispiranje štala i demokracija

 Poučna i uvijek zanimljiva epizoda iz starogrčke mitologije Heraklovo je uspješno čišćenje štala elidskog kralja Augije. Zadatak koji je trebao poniziti u narodu popularnog junaka i poluboga, Heraklo je riješio rušenjem zidova i skretanjem dviju rijeka koje su isprale nakupljene nečistoće, ne prljajući pritom ruke. Jesmo li i mi svjedoci novog junaka na hrvatskoj političkoj sceni, našeg suvremenog Herakla,  koji će p(r)očistiti domaće političke štale i sve ono što se desetljećima nakupljalo u njima? I ostati čist...
      Zadatak je naizgled malo preambiciozan i ne odvija se baš onako kako su ga (možda) zamislili članovi Mosta s Božom Petrovom na čelu. Sve ove dane teškim kapcima pokušavamo ugledati i razaznati neku nit koja bi povezala sva postizborna sastančenja, pregovaranja i dramatične obrate kojima svjedočimo, sve manje uvjereni da to negdje vodi. Naime, sve je teže oteti se dojmu da je Most duboko zagazio u blatnjavu štalu, da se dublje i dublje uvlači u živo političko blato u kojem SDP i HDZ pliva poput riba. 
      Upozorenja pravnih stručnjaka i politologa, poput profesora Pađena i Prpića, primjerice, već godinama ukazuju da su se političke stranke nametnule kao utjecajan posrednik između birača i države te u velikoj mjeri privatizirale državu. Same stranke neizbježno se oligarhijski strukturiraju, tako da demokracija sve više vodi u oligarhiju, vladavinu manjine. Koalicije su još kompliciranije tvorevine pa kad se ta politička musaka prelije u državne institucije, teško narodu kojim upravljaju! Na tom tragu bio je i predsjednik I. Josipović, tražeći preciznije zakonsko uređivanje ustroja političkih stranaka.  Nadglasala ga je, međutim, populistička galama predsjedničke kampanje. Pa je sve pomalo palo u zaborav. No, u raspletu koji gledamo, događa nam se najgora varijanta: narod je glasovao, a političke oligarhije se dogovaraju. Vratimo se stoga starogrčkim korijenima, etimologiji riječi demokracija : Vladavina naroda. 
      Narod, dakako, želi promjene, ali ne vjerujemo da će ih pokrenuti politički konglomerat koji bi mogao nastati iz pregovora tri političke grupacije, pregovora kakve gledamo posljednjih nekoliko tjedana. Nije tu riječ o strpljenju, demokraciju ne treba požurivati. Riječ je o kvaliteti i jasnoći onoga što slušamo iz dana u dan. Zato, dragi svi, ne zaboravite da sve ono o čemu pregovarate na kraju trebaju potvrditi – birači. Bez obzira nazvali vi postizborno koaliranje „suradnjom“. 
      Da ne zaboravimo na kraju, zbog domišljatosti Heraklovog poteza rijetko se spominje  da legenda o čišćenju Augijevih štala ima dramatičan i krvav rasplet. Kralj nije našem junaku isplatio obećanu desetinu stoke za nagradu pa mu je Heraklo oduzeo život i kraljevstvo dao njegovu sinu Fileju. S mitovima i legendama nije se za šaliti, no stvaran život zna biti još nemilosrdniji.