DRAMA U HRVATSKOJ - “Pacijent je na umoru, spasiti nas može samo istina”
Broj nezaposlenih prešao je brojku od 390 tisuća, a ekonomski analitičar Guste Santini tvrdi da je situacija sve lošija te da je izlazak iz krize samo istina s kojom se mora izaći pred narod.
Trenutačni broj nezaposlenih u Hrvatskoj iz dana u dan sve je veći, a kojom brzinom raste govori i činjenica da je prešao brojku od 390 tisuća. Zašto je pacijent na umoru, sarkastično se zapitao i ekonomski analitičar Guste Santini te istodobno ponudio odgovor na to pitanje."Uzrok tome je kumulativ svih politika. To je prihvaćanje neoliberalizacije, nedostatak nacionalne proizvodnje i industrijalizacije, to su nelegalne privatizacije i prodaja krvotoka države, odnosno banaka.", tvrdi Santini. Loše poslovanje svih dosadašnjih vlada pridonijelo je ovako lošoj situaciji kada je u pitanju nezaposlenost. Što će nam sada bankari, ekonomisti ili naftaši kada nemaju gdje raditi, a situacija je sve dramatičnija uvjeren je naš sugovornik.
"Mladi ostaju bez posla, a doktori znanosti odlaze iz zemlje. Potreban nam je vatrogasni pristup u ovim uvjetima, ali u EU izgubili smo slobodu. Ne vjerujem da će se uskoro bilo što dogoditi jer čini se da mi nismo zabrinuti, a čovjek je ugrožen i čini se da nikome u Lijepoj našoj on nije u interesu", analizira naš sugovornik. Dodaje da nitko u Vladi ne poduzima ništa, a da smo preopterećeni i po pitanju poreza. Ističe da je HDZ-ova vlada donekle uspjela stabilizirati situaciju po pitanju nezaposlenosti, ali kako smo ponovno skrenuli. Najgore je ipak što od 90.-ih godina nema rasta nego neprestano stagniramo, smatra.
"Zemlja mora imati razvoj da bi investitori dolazili. To vam je kao da vas nešto svrbi. Može li vas tada netko počešati ili se ipak dešava da vas nikada ne može počešati na točnom mjestu. Tako je i sa investitorima. Da bi oni došli zemlja mora imati razvoj, a oni ipak dolaze da bi zaradili. Nakon što tu ostvare profit otići će dalje. Mali su korijeni od toga i tu nema velike koristi. Moramo imati nacionalnu štednju, a kako ćemo imati nacionalnu štednju kada nemamo niti svoju banku?", pita se Santini.
Prodaja obiteljskog srebra je očajan pokušaj spašavanja, stav je našeg sugovornika. Zabrinjava ga to što se mladima ništa ne ostavlja. "Što će mladima nakon nas ostati? Ništa im ne ostavljamo, ostavljamo im čak i manje nego što su nama ostavili naši roditelji jer bogatstvo koje smo imali mi smo rasprodali.", ustvrdio je Santini. Prema njemu dio krivnje za ovakvu situaciju snose i sindikati. "Oni se s pravom ljute, ali 400 tisuća nezaposlenih i njima bi trebao problem, a oni se brinu samo za zaposlene kao da nezaposleni nisu građani ove zemlje, ali kod nas se svatko za sebe bori.", zaključuje Santini.
Rješenje po njemu ipak postoji, a to je da se pred narod izađe s golim činjenicama i istinom.