MUH - Ni lijevo ni desno od svog programa

Sada je posve jasno da su na pomolu nove podjele unutar stranačkog umirovljeničkog korpusa, i da bi zbog toga moglo opet biti problema iste vrste kao što je to bilo na prethodnim parlamentarnim izborima.

Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) je tada dobila 101.000 glasova, a Stranka umirovljenika (SU) 21.000 glasova. Obje su dakle, dobile 122.000 glasova, a da su išle zajedno u koaliciji imale bi najmanje pet zastupnika u Saboru. Ovako, zahvaljujući neslozi i nepotrebnoj konkurenciji, većina njihovih glasova je prelivena većim strankama, a u Saboru sjedi samo jedan zastupnik iz HSU-a.

Matica je pokušala svojim moralnim autoritetom spriječiti da se to ponovi i pozvala sve umirovljeničke stranke - njih sedam – da sjednu zajednički za stol i da se dogovore o budućem nastupu na izborima. Cilj je bio da na svakoj izbornoj listi bude samo jedna umirovljenička politička opcija te da ne otimaju glasove

jedni drugima jer time gube mogućnost da prijeđu izborni prag. Ona je otišla u koaliciju s drugim strankama prije izbora. Međutim sada se sukobi nastavljaju. Stižu informacije da dio udruga iz HSU-a prelazi na stranu Bloka, a javna međusobna prozivanja se nastavljaju.

Program Matice nije stranački

Gdje je tu Matica umirovljenika Hrvatske? Takvo pitanje čak postavljaju neki i unutar Matice, pa i u javnosti. U pojedinim komentarima otišli se toliko daleko da podmeću kako se Matica opredijelila za „desni“ blok umirovljeničkih stranaka. No, na pitanje kako će se Matica ponašati u predizbornom vremenu

odgovore treba tražiti prije svega u temeljnim dokumentima koje je usvojila Skupština Matice, a riječ je o Planu aktivnosti za ovu, ali i za iduće četverogodišnje razdoblje. Odgovor je i u Statutu Matice kojeg su se dužni pridržavati svi koji u njoj djeluju od članova, podružnica, udruga, zajednica

udruga do najvišeg rukovodstva Matice. Polazna osnova je i u Zakonu o udrugama po kojima Matica djeluje, a to podrazumijeva da ona nije politička stranka i da se ne može i neće ponašati kao umirovljenička stranka, nego kao zajednica udruga koja ima dugu tradiciju u borbi za umirovljenička prava, jer iduće godine obilježava 65. obljetnicu postojanja i uspješnog rada.

Matica polazi isključivo od interesa umirovljenika zbog kojih i postoji, predlaže rješenja Vladi, Hrvatskom saboru, ministarstvima, poziva na suradnju parlamentarne stranke, surađuje sa svima koji žele doprinijeti boljem životu umirovljenika. Posebno je to važno danas kada umirovljenici teško žive, kada su mirovine svedene na svega 40 posto prosječne plaće što je najniže u Europi. Matica je upravo ponudila i Deklaraciju o osnovnim i neotuđivima pravima umirovljenika i ljudi starije životne dobi. Pokrenula je ugovaranje poslova s brojnim trgovačkim kućama, osiguravajućim društvima, prijevozničkim i turističkim organizacijama, toplicama, brojnim drugim poslovnim partnerima koji mogu ponuditi umirovljenicima popuste na svoje cijene. Cilj je u ovoj teškoj situaciji za umirovljenike pokušati učiniti nešto sasvim konkretno kako bi im se pomoglo, da prežive, jer su mirovine srozane na samo dno i na njemu zamrznute. Matica pokreće i živu međunarodnu aktivnost, posebno je proširena suradnja sa mađarskim i slovenskim umirovljenicima. Sve je tješnje povezivanje s Europom i sve više tražimo da se Europska rješenja i za umirovljenike presele u Hrvatsku.

Prijedlog Deklaracije je test i za stranke

Dobar test o tome kakav stav imaju stranke prema umirovljenicima bit će upravo i Deklaracija o osnovnim i neotuđivima pravima umirovljenika i starijih ljudi, koju predlože Matica.

No, da bude svima jasno, Matica će uvijek tražiti način da kontaktira s Vladom, bez obzira koja je politička opcija na vlasti i pokušati se izboriti za rješavanje aktualnih problema umirovljenika. Tako je bilo i nedavno kada se predsjednik Matice Josip Vincek sastao s predsjednicom Vlade Jadrankom Kosor.

Znači, nije se Matica okrenula ni lijevo ni desno nego samo zastupa interese umirovljenika. Članovi Matice, kao građani su, to treba znati, u znatnom broju uključeni i u političke stranke u cijeloj lepezi od lijevog do desnog političkog spektra. Stoga bi svako potpuno naginjanje lijevo ili desno značilo podjelu Matice, a ona ima dovoljno dugu tradiciju djelovanja pa i bogato iskustvo da u takvu „političku“ grešku neće ući.

No, da je unutarnja scena u Matici također uzburkana pokazuje se u posljednje vrijeme. Sve je više pitanja kuda Matice ide. Je li točno da se svrstala u „desni“ blok i sudjeluje li i podjeli umirovljeničkog korpusa. Mi možemo odgovoriti – ne nije. Jer to nije njena funkcija niti bi je prihvatilo članstvo. Da podsjetimo u Statutu Matice piše da je ona „dragovoljna, samostalna, interesna, socijalna, humanitarna i neprofitabilna zajednica udruga umirovljenika, koja se u okviru Ustava, Zakona i Statuta zalaže za ostvarivanje prava i općih interesa umirovljenika“. Kao što se vidi nigdje ne piše da je politička ili stranačka organizacija.

Predsjednik Matice Josip Vincek je nedavno izjavio da će Matica početkom iduće godine vjerojatno održati i tematsku skupštinu na kojoj će se raspravljati upravo o odnosu Matice prema izborima, prema političkim strankama, a to znači i prema umirovljeničkim strankama. Na taj način zajednički će se dobiti odgovor i kako se Matice treba odnositi prema pritiscima koji dolaze sa svih strana, naročito u izbornoj godini.

Savan TOMAŠEVIĆ