Prenosimo iz Otvoreno.ba

Kuljuš: HDSSB i HSP osvajaju više od deset mjesta u Saboru

Piše: Denis Kuljiš

Ljevica će, po svemu sudeći, ostvariti prevlast historijskih razmjera, pa će, budući da nastupa jedinstveno, u prijeizbornoj koaliciji, vjerojatno moći formirati vlast bez pregovora s tranzitivni političkim blokovima centra.

Za razliku od ljevice, desnica će biti raspršena, atomizirana.

Krajnja desnica - ekstremistički HDSSB i antieuropski HSP - mogli bi osvojiti deset ili više mjesta u Zastupničkom domu!

Dotle su sve stranke "sredine" koje se nisu uklopile u Kukuriku koaliciju praktično anihilirane, osim HSS-a, koji se pretvara u minornu regionalnu partijicu, otprilike izjednačenu s izbornim potencijalom istarskog IDS-a. Bit će, također, zastupljeni jedino u ograničenom prostoru, na teritorij tri zapadnohrvatske županije, a planovi da se sad, u zadnji čas, na jugu spetljaju s lokalnim tajkunima teško da će dati drugačije rezultate.

Već sad čovjek se može okladiti da ni Darinko Kosor (HSLS), Milan Bandić ili Željko Kerum, dakle, neće osvojiti ni vlastiti mandat u Saboru, dok su se pojavile nove, ambivalentne snage, koje će podizati prilično velik broj ruku u parlamentu. Hrvatski laburisti Dragutina Lesara lijevu, a drugo - kao iznenađenje kola - pojavljuje se Blok umirovljenici zajedno (BUZ) Lazara Grujića!

I jedna i druga stranačka formacija nastale su lošim vođenjem stranaka što su ušle u Kukuriku koaliciju. Lesar je s narodnjačkim populistima otpao od HNS-a i Radimira Čačića i HNS-a njegova nekoncentriranog autoritarnog vođenja stranke, a umirovljenička "nadstranačka" asocijacija BUZ naglo se politizirali kad su stari momcina na čelu s Grujićem shvatili kako im Silvano Hrelja, šef onemoćalog HSU (jedan mandat u prošlom sazivu), uopće ne treba, kao ni lažni grof Ante Klarić, koji im se bio sa strane prišljamčio sa svojim ASH, jednom egzotičnom strankom ljevice koju je nekoć nominalno vodio Miko Tripalo. Tako je Lazar obojicu otkačio, lijepo se registrirao kao politička stranka i udružio s Primorsko-goranskim savezom (PGS), koji uvijek navuče lijep broj glasova među tvrdoglavim Grobničnima i Delničanima, "alpskim Hrvatima". Rezultat ove dvije novoskovane stranke, HL-a i BUZ-a, koliko se sad vidi, bit će - zapanjujući. Drugim riječima, Kukuriku je ostao bez deset mjesta u parlamentu jer su, za razliku od Milanovića, drugi lideri, njegovi partneri, vodili divizivnu politiku, koja ih nije daleko dovela.

No, to su sporedne pojave velikog preslagivanja na nacionalnoj političkoj sceni. Najvažnija je, naravno, temeljna promjena raspoloženja biračkog tjela i otklon od sadašnje vladajuće stranke, njene ideologije i politike. Manifestirat će se to dramatičnim obratom odnosa snaga u parlamentu. No uzroke toj pojavi ne treba analizirati - oni su jasni svakome tko otvori novine ili gleda vijesti na televiziji. Iako je uložio nečuvenu energiju u desničarsku propagandu, HDZ nije uspio konsolidirati svoje desno krilo, što je posljedica dezintegracije vodstva. Zauzet unutarnjom frakcijskom borbom, HDZ se nije posvetio primjeni dviju tehnika koje je ranije primjenjivao za razbijanje konkurentskih desnih okupljanja. Jedno je slabljenje takvih stranaka ohrabrivanjem disidenata, kojima se daju dobre sinekure (ali zato moraš biti izgledni mandatar buduće vlade), a drugo je - stvaranje fantomskih pokreta, koji raspršuju glasove na bezbroj nesuvislih likova, od kojih nijedan ne može sam prijeći izborni prag, pa svi glasovi u izbornim jedinicama gdje "igra" desna retorika padaju u koš HDZ-a, koji ondje profitira zahvaljujući obračunu mandata D'Hontovom metodom. Obje tehnike uveo je u praksu još veliki arhitekt i prvi "organizacijski tajnik" HDZ-a Josip - Đoli Manolić, ali u stranci više nema osobe njegova autoriteta i usporedive moći, koja bi mogla voditi takve subverzivne akcije. Mogao bi Tomislav Karamarko, ministar unutarnjih poslova, koji drži i tajnu službu, ali on je tek ušao u stranku, pa mu se sad ne isplati bildati ljude s kojima će se sutra obračunavati odluči li poslije izbornog poraza preuzeti stranku.

Zato su propali svi pokušaji HDZ-a da za izbore 2011. provede neki politički inženjering na desnici i ona se, s retorikom koju je sam HDZ lansirao u kampanju, nevjerojatno razbujala. HDSSB širi se kroz cijelu Slavoniju, a HSP postaje najopasnijim idejnim konkurentom HDZ-a jer glasove ne dobiva samo u "istočnim", zaostalim krajevima zemlje, nego, pomalo, u svih dvadeset župnije, što znači da ondje gdje ne prijeđe prag, puni vreću SDP-u, a ne HDZ-u. Desni birači mogli bi stoga oklijevati kod glasovanja, ali sad više nije sigurno da će HSP bilo gdje zaista izgubiti - on, po raspoloživim istrživanja, "prolazi" u barem četiri od deset izbornih jedinica, a kako je riječ o "dinamičkom trendu" (jer usisava glasove koje ubrzano gubi HDZ), teško je precizno predvidjeti kako će na koncu izgledati njegov rezultat, budući da je posvuda vrlo blizu cenzusu od pet posto!

Uočljiv je još jedan trend, u koji se HSP također uklapa: male stranke više se u Hrvatskoj ne razvijaju na teritorijalnom principu. One koje su tako utemeljene, poput HSS-a i IDS-a, "otapaju se", dok se politička akcija seli na teren "globalnih opcija", stranaka koje se obraćaju nacionalnom biračkom tijelu artikulirajući neku političku tezu ili specifični interes rasprostranjen u cijeloj populaciji . Lesar i BUZ pritom agregiraju glasove sirotinje, žrtava tranzicije, koje ne možeš privući sofisticiranim porukama, s tim da u njihovim redovima ima idejno lijevih i desnih birača ... Jedino je HDSSB bastard, i regionalna i globalna desničarska stranka, koja se prikazuje kao "izvorni, pravi, nepopravljivi HDZ", a vodi je iz zatvora jedan ratni zločinac.

Što za Hrvatsku znači parlament sa sedam-osam posto tvrdih desničara? Ništa nova - svi oni bili su prije okupljeni pod okriljem "demokršćanskog" HDZ-a, a sad će, poslije izbora, u toj stranci desnog centra neminovno doći do "diferencijacije". Postat će primarno konzervativna, demokršćanska, ili primarno desničarska, nacionalistička, recidivistička ... Prvo ne osigurava masovnu potporu birača, a drugo odbija kapitaliste, koji su s tom strankom vlasti usko povezani. HDZ stoga za budućnost treba novog lidera koji će napraviti drukčiju računicu, umjesto da kao sada tjera lipsalu kljusinu poznatim "bespućima povijesne zbiljnosti".

Otvoreno.ba / nezavisne.com