Vlada i umirovljenici: do srijede dogovor o spornoj naknadi
Sjednica Nacionalnog vijeća za umirovljenike na kojoj bi se predstavnici Vlade i umirovljenika trebali napokon usuglasiti o prijedlogu da se umirovljenicima do kraja godine isplati jednokratni dodatak kao naknada umjesto ranijeg usklađivanja mirovina za ovu godinu trebala bi se održati najkasnije u srijedu, kažu naši sugovornici u Vladi.
Očekuje se da bi sjednici mogla nazočiti i premijerka, koja je polovicom godine u ime Vlade i potpisala sporazum o osnivanju Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe, kako bi s umirovljenicima dogovorila i posljednji u nizu umirovljeničkih zahtjeva o kojima se u okviru Vijeća raspravljalo. Među ostalim, to su i rješenja koja je Vlada nedavno uputila u Sabor - uključivanje dodatka koji danas prima 300.000 novih umirovljenika u mirovinsku osnovicu te otvaranje mogućnosti da 1200 umirovljenica koje su već u mirovini te 95.000 osiguranika koji su u drugi stup ušli dobrovoljno, ostvari pravo na izbor povoljnije mirovine.
Glavna točka dnevnog reda - jednokratna pomoć umirovljenicima - i dalje je predmet spora između umirovljenika i Vlade upravo zbog prijedloga da bude isplaćena jednokratno i bez uključivanja u mirovinsku osnovicu. Naime, Vlada predlaže da se svim umirovljenicima jednokratno isplati u prosjeku 100 kuna.
Budući da je Ministarstvo financija za tu namjenu navodno već osiguralo oko 300 milijuna kuna, a za isplatu po 100 kuna za 1,2 milijun umirovljenika treba oko 120 milijuna, računica je pokazala da bi se mogle definirati i dvije skale, odnosno dva dohodovna cenzusa, te da bi oni s manjim mirovinama mogli dobiti uvećani iznos pomoći. Iako to zasad nitko ne želi potvrditi, spominje se da bi oni s najnižim mirovinama dobili barem 150, a moguće i 200 kuna.
Vlada predlaže da to bude samo jednokratni dodatak bez uključivanja u mirovinu kako ne bi doveo do povećanja troškova za isplatu mirovine kada od 1. siječnja iduće godine počne njihovo redovno usklađivanje.
Iako su predstavnici Matice (MUH) i umirovljenika Hrvatske (SUH) načelno pozdravili najavu isplate tog dodatka, predsjednici tih dviju udruga - Josip Vincek i Stjepan Krajačić - ne prihvaćaju mogućnost da taj novac bude isplaćen kao dodatak, a ne redovno usklađivanje mirovina koje ulazi u osnovicu.
Tako u SUH-u kažu da bi se jednokratna isplata dodatka u ovoj godini mogla prihvatiti tek kao akontacija za redovno usklađivanje mirovina, ako se početkom iduće godine svedu računi. Podršku tome stavu iskazuje i Lazar Grujić, koordinator Bloka Umirovljenici zajedno. U SUH-u i Matici kao glavni argument za takav stav ističu da su mirovine u protekle dvije godine tijekom kojih nije bilo redovnog usklađivanja pale u odnosu na prosječnu plaću te da danas 80 posto umirovljenika ima mirovinu nižu od 1600 kuna, što je ispod granice siromaštva.
Ustavni sud opet o mirovinama ?
Iako su iz Bloka Umirovljenici zajedno nedavno istaknuli zahtjev da država obešteti oko 1200 umirovljenica koje su štedjele u drugom stupu, zbog čega imaju manju mirovinu i uskoro bi mogle ostvariti pravo na povratak u prvi stup, u izmjenama zakona koje je Vlada uputila u proceduru obeštećenje nije predviđeno. To pitanje ne bi se trebalo rješavati ni na sljedećoj sjednici Vijeća, jer je ono za Vladu - riješeno.
»Svi zakoni koji se donose, jednako kao i izmjene, primjenjuju se od dana kada stupe na snagu. Tako će i te umirovljenice pravo na mirovinu samo iz prvog stupa steći od dana kada izmjene zakona stupe na snagu, pa nema osnove za obeštećenje za proteklo razdoblje«, kažu naši sugovornici u ministarstvima gospodarstva i financija.
»Ako Vlada ostane kod toga, postoji mogućnost da pokrenemo tužbe, sve do Ustavnog suda«, kaže Vjesniku Lazar Grujić te dodaje kako se procjenjuje da je tih 1200 umirovljenica u protekle četiri i pol godine zbog manjih mirovina izgubilo oko milijardu i pol kuna.