Ljubo Jurčić: Unija je bila stroga u pregovorima s Hrvatskom
tekst: Damir HERCEG
OPATIJA - U Opatiji jedanas započelo dvodnevno savjetovanje: »Jugoistočna Europa i EU - pogled unaprijed« koje ima cilj međusobno informiranje i pronalaženje načina za povećanje poslovne suradnje između zemalja jugoistočne Europe te povećanja suradnje s EU i Rusijom. Taj skup organizira Hrvatsko društvo ekonomista u suradnji sa Savezom ekonomista Srbije i Poslovnom školom na Bledu. Predsjednik Hrvatskog društva ekonomista Ljubo Jurčić uvodno je rekao kako osobno misli da će Hrvatska postati članica EU 1. srpnja 2013. godine, te da će to biti veliki korak za našu zemlju. Dodao je kako je za svaku europsku zemlju članstvo u EU nužan uvjet da bi bila uspješnija u svakom pogledu.
»EU je nakon pregovora s deset zemalja koje su posljednje ušle u njeno članstvo, bio stroži u pregovorima s Hrvatskom. Sad će pregovaračko iskustvo s Hrvatskom Europskoj uniji dobro poslužiti u pregovorima sa drugim zemljama koje žele ući u tu zajednicu, a to su Srbija, BiH, Makedonija i Albanija«, kazao je Jurčić. On je upozorio da ulazak jedne zemlje u EU ne rješava i njene probleme, već da o vladama svake pojedine države ovisi kako će unutar te zajednice živjeti njeni građani.
»Grčku nije moglo spasiti samo članstvo u EU, Mađarska je poštivala sva pravila EU, ali je pritom izostala efikasnost njezine vlade, dok je Irska pogriješila što je svoj razvoj isključivo temeljila na stranim ulaganjima«, pojasnio je Jurčić. Još je rekao da ulazak u EU znači standardizaciju u propisima zemalja njenim članicama, čime se uklanjaju mnoge prepreke u njihovoj međusobnoj suradnji.
Međutim, dodao je predsjednik udruženja ekonomista Hrvatske, različitosti među zemljama članicama treba poštivati, jer, primjerice, neke zemlje težit će povećanju BDP-a sa 30.000 eura na 40.000 eura i više, a druge sa 10.000 na 15.000 eura. Jurčića brine činjenica da Hrvatska i dalje više troši nego što zarađuje te procjenjuje da ćemo ove godine potrošiti tri milijarde eura više nego što ćemo zaraditi. »U Hrvatskoj već 40 godina nedostaje 500.000 radnih mjesta, ali treba reći da imamo prirodne resurse kojima bi taj problem mogli velikim dijelom riješiti; primjerice, naša zemlja ima milijun hektara neobrađenog zemljišta, neistraženo rudno i mineralno bogatstvo, 20 posto drvne mase uopće se ne iskoristi«, podsjetio je Jurčić.
Predsjednik Saveza ekonomista Srbije Dragan Đuričin je rekao kako Srbija trenutno ima 450 tisuća nezaposlenih te da na 1,15 zaposlenih dolazi jedna uzdržavana osoba. On je napomenuo kako su građani Srbije minulih 20 godina taoci loših politika, te smatra da u regiji čiji su se predstavnici upravo sastali u Opatiji treba pojačati suradnju.