Vukovar - mjesto posebnog domovinskog pijeteta, 26. Kolona sjećanja

 

Studeni je mjesec u kojem se prisjećamo najstrašnijih razaranja i stradanja u Domovinskom ratu. Vukovar - mjesto posebnog domovinskog pijeteta, slogan je ovogodišnje 26. Kolone sjećanja. Predvodit će je vukovarski branitelji i članovi obitelji poginulih i nestalih. 

Program Vukovar mjesto posebnog domovinskog pijeteta počinje 18. studenoga


Program Vukovar, mjesto posebnog domovinskog pijeteta, počinje 18. studenoga, u 10 sati, također u dvorištu vukovarske bolnice dr. Juraj Njavro odakle će krenuti Kolona sjećanja koju će predvoditi hrvatski branitelji Vukovara zajedno s članovima obitelji poginulih, nestalih, ubijenih, nasilno odvedenih i umrlih hrvatskih branitelja Vukovara na čelu s pripadnicima hrvatske policije koji su branili Vukovar od velikosrpske agresije 1991.

Dolaskom na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata državna i druga izaslanstva položit će vijence i upaliti svijeće. U 13 sati na groblju će biti služena sveta misa za sve žrtve u Domovinskom ratu, a predvodit će je mons. Dražen Kutleša, zagrebački nadbiskup i metropolit.

Obilježavanje žrtava Borova naselja bit će 19. studenoga, a 20. studenoga odat će se počast žrtvama s Veleprometa i Ovčare.

U utorak, 19. studenoga obilježit će se žrtva Borova naselja za Domovinu, a 20. studenoga odat će se počast žrtvama s Veleprometa i Ovčare.

Vukovar - mjesto posebnog domovinskog pijeteta, 26. Kolona sjećanja

Obrana Vukovara je nakon 87-dnevnog otpora završila 18. studenoga 1991. godine vojnim porazom, ali bila je to za JNA i srbijansku paravojsku samo Pirova pobjeda. JNA nakon gubitaka u Vukovaru više nije bila sposobna za planiranu okupaciju i odcjepljenje velikih dijelova Hrvatske i stvaranje velike Srbije. Tragedija Vukovara pomogla je i međunarodnom priznanju Hrvatske.