U očekivanju Nacionalnog programa razvoja palijativne skrbi

Stranka umirovljenika od Ministarstva zdravstva traži odgovore o palijativnoj skrbi

 

U predugačkom očekivanju Nacionalnog programa razvoja palijativne skrbi odgađaju se potrebna rješenja, a posljednje propisane norme su još iz 2017. godine,  štoviše i one su prije svega norme Strateškog plana razvoja palijativne skrbi iz 2014. godine.

Zato smo se u Stranci umirovljenika odlučili obratiti Ministarstvu zdravstva i zatražiti odgovore na mnoga pitanja, prije svega na pitanje kada ćemo dobiti Nacionalni plan i koja će ključna poboljšanja taj dokument donijeti.

U Hrvatskoj je u  svakom trenutku oko 46.000 oboljelih  od malignih bolesti, teških bolesti srca, pluća, bubrega ili neuroloških i drugih bolesti koje ne reagiraju na liječenje.

Na razvojnom se programu u Ministarstvu zdravstva radi i on bi trebao biti usvojen ove godine, ali na taj se dokument čeka četiri godine, iako je presudan za visoko funkcionalan multidisciplinaran pristup zbrinjavanja fizičkih, socijalnih, psiholoških, pa i duhovnih potreba umirućih ljudi, kao i onih s kroničnim zdravstvenim problemima, kojima je potrebna raznolika pomoć i njega.

Palijativna se skrb mahom odnosi na starije ljude, te tražimo da ona u Hrvatskoj bude sukladna  „Bijeloj knjizi o standardima i normativima za palijativnu skrb u Europi“, da imamo iste organizacijske oblike i njihovu kvalitetnu međusobnu povezanost.

Također nas zanima rješava li se tim dokumentom sustavno edukacija iz palijativne skrbi za sve dionike u sustavu, po istim nacionalnim smjernicama i preporukama iz Bijele knjige.

Hoće li u Nacionalnom programu biti propisano kako regulirati prava na palijativnu skrb posebno ranivih skupina, djece, branitelja i dementnih osoba, da ona bude zadovoljavajuća, ali ne na teret opće palijativno-gerijatrijske populacije i one s invaliditetom.

Predviđa li se tim Programom porast broja mobilnih timova, broja koordinatora za pružanje usluga u kući, kao i sustav volonterskog rada? Rješava li se pitanje transporta i dostupnost pomagala?

Kada će zaživjeti pravo palijativnih pacijenata da imaju osiguranu 24-satnu dostupnost skrbi kod kuće? Sada im se pomoć pruža sami u tzv, radnom vremenu, samo na radne dane, ne vikendom i praznicima. Dostupnost pomoći onda kada je ona potrebna neizmjerno je važna pacijentima, ali i za život svih članova obitelji, koji moraju i u tom teškom razdoblju zadovoljavati svoje obaveze na poslu ili u svom obrazovanju.

Bit će zanimljivo vidjeti hoće li nuditi usluge i u dane vikenda, te u smjenama - za palijativnu njegu kod kuće, jer sada je pomoć ograničena samo na radne dane. Palijativnim je pacijentima pomoć u vrijeme kada je to njima optimalno važna i za dužinu života i za kvalitetu života, pa i za dostojanstvenu smrt.

Glasnogovornica Stranke umirovljenika Vesna Horvat, dipl.polit.