GO SU Kaštela o reformi i lokalnim problemima umirovljenika

VRATITI RENTGEN I PRIJEVOZ
Mirovinska reforma, o kojoj se već neko vrijeme govori i u Vladi RH te čiju provedbu i na Pantovčaku smatraju neophodnom, bila je tema zbog koje se medijima obratila i Stranka umirovljenika Kaštela – blok Umirovljenici zajedno, a u svom obraćanju dotakli su se i nekoliko lokalnih tema koje poslijednjih mjeseci muče najstarije Kaštelane.

Kako nas je obavijestio Blaž Bralić na sjednici bloka Umirovljenici zajedno, koja se održala u ožujku u Zagrebu, usvojen je zaključak da se nacionalnom vijeću predloži da od Vlade RH zatraži ukidanje odluke o zamrzavanju mirovina i plaća u Hrvatskoj te da se s mirovinskom reformom krene bez daljnjeg odgađanja, kako se ne bi dogodilo da se petina ukupnog hrvatskog stanovništva bori za osnovnu životnu egzistenciju.

- Oni koji stvaraju politiku trebaju znati da njihova politika određuje živote brojnih hrvatskih umirovljenika, ali moraju biti i svjesni da su ti umirovljenici petina ukupnog stanovništva i čak trećina od broja onih koji glasaju na izborima – kazao je ovom prilikom Bralić.

Bralić se osvrnuo i na neke događaje i odluke nadležnih u Kaštelima i županiji, zbog kojih su povećani umirovljenički problemi, poput ukidanja besplatnog autobusnog prijevoza za građane treće životne dobi te ukidanja rentgena u Kaštelima, o čemu je upravo Bralić među prvima obavijestio javnost.

Ovaj predsjednik SU Kaštela, poslao je dopis o sudbini kaštelanskog rentgena i ministru Milinoviću, ali ovaj mu je odgovorio tek s dvije rečenice u kojima ga obavještava da je sve u nadležnosti županijskog Doma zdravlja i ravnatelja Dragomira Petrica, koji je povratak rentgena uvjetovao gradskim plaćanjem specijalizacije za jednog radiologa.

- Nedostatak rentgena u ovolikom gradu je veliki problem i ja ću nastaviti postavljati pitanja i tražiti odgovore od nadležnih. Rentgen je važan svima, a posebno onima koji su najviše bolesni, a to su stariji. Oni moraju zbog određenih pretraga ili do Solina i Splita ili Trogira. Pri tome koriste javni prijevoz koji sada moraju djelomično plaćati. Zbog toga apeliram na gradske vlasti da preispitaju svoju odluku o sufinanciranju prijevoza, a županijske vlasti da nešto poduzmu s rentgenom – Bralićeve su riječi.

Prema podacima koje nam je Bralić prezentirao, u Kaštelima je u veljači bilo 6.587 umirovljenika od kojih 481 prima mirovinu do 500 kuna. Od 500 do 1.000 kuna prima 300 umirovljenika, od 1.000 do 1.500 kuna prima njih 722, a do 2.000 kuna njih 1682. Mirovinu od 2.000 do 3.000 kuna prima 2257 umirovljenika, a od 3.000 do 4.000 kuna njih 912.
Ukupno 179 umirovljenika prima mirovinu u slijedećoj kategoriji do 5.000 kuna, 28 umirovljenika do 6.000 kuna te 15 umirovljenika do 7.000 kuna. Samo troje Kaštelana prima mirovinu do 8.000 kuna i četvero mirovinu od 8.000 do 9.000 kuna.

Na području Kaštela invalidske mirovine prima 539 hrvatskih branitelja, od čega je 527 muškaraca i 12 žena, a njihova prosječna mirovina iznosi 4.750 kuna.
Starosnu mirovinu koristi 2.238 umirovljenika, a njihova prosječna mirovina iznosi 2.433 kune.

Statistički podaci od prije 20 godina, prema Bralićevim saznanjima, pokazuju da su umirovljenici odlazili u mirovinu s 80% prosječne plaće, dok danas taj postotak iznosi tek 38.3%. isto tako, prema statističkim podacima tek 16% umirovljenika u Hrvatskoj ima puni radni staž, iz čega je vidljivo da su mnogi u mirovinu morali otići ili zbog bolesti ili situacije u tvrtkama.