Priopćenje GO SU Split

Tema:

1. Odluka Vlade RH i Sabora o provedbi Zakona o zamrzavanju mirovina.

Umirovljenici RH doživjeli su još jednu sramotnu degradaciju svog statusa i dostojanstva jer ih je Vlada RH i Sabor primjenom ZAKONA o zamrzavanju mirovina do kraja 2013. god. doveli u krajnje ponižavajući podanički odnos.

Vlada je svojim suludim odlukama ponovila povijeST Vlade iz ] 993.god.na čel\) koje je bio gosp. Valentić koja je jednostavnom uredbom zakinuta tadašnje umirovljenike na razinu tada 40% mirovine, a Ustavno načelo je glasilo da se mirovina mora kretati između 65 do 70% od prosječno isplaćenih plaća.

Nikakvu pouku ova Vlada nije izvukla iz te odluke od 1993.god. niti iz presude Ustavnog suda RH od 12.05.1998.god.

Dakle Vlada RH je izabrala najslabiju populaciju stanovništva koja će biti eksperiment liječenja svih deficita u proračunu RH svojim lošim gospodarenjem i upravljanjem razvojnim procesima koji su u politici Vlade u potpunosti deficitarna kategorija.

Zbog toga ćemo pokrenuli Ustavnu tužbu protiv Zakona o zamrzavanju mirovina i na taj način suprotstaviti cijelu populaciju umirovljenika sa tekućem politikom Vlade RH.

I prije donošenja Zakona o zarnl7.avanju mirovina krajem 2010.god. Vlada RH je dobro znala da su mirovine prestale rasli u 06. Mjesecu 2009.ggod.zbog toga što nam usklađivanje mirovine prema Zakonu o usklađivanju nije izvršeno 2009.god. kao i 2010.god.što u obračunskom iznosu predstavlja gubitak mirovina u iznosu od 12%. U 2009.god. svaka mirovina je umanjena za 3,04 % a to isto se dogodilo i 2010.god. također 3,04% što iznosi 6,08% plus dvije inflacije od 2,05% za obje godine .

To znači da zakon koji je proveden u Saboru retroaktivno, protuzakonit i protuustavan, jer je populaciju umirovljenika doveo u položaj Ustavne nejednakosti. Za Koje druge grupacije je Vlada zauzela stav da se zamrznu npr. plaće u javnoj upravi ili pak u realom sektoru gospodarstva jer je upravo ta nejednakost i dovela umirovljenike u položaj da u krajnjoj bijedi i siromaštvu plate cijenu svih zabluda u vođenju Hrvatske politike.

2. Pozicioniranje Stranke umirovljenika-SU u nadolazećim izborima za Hrvatski Sabor.

Svjedoci smo političke scene u Hrvatskoj i svih stranačkih pretenzija da se pošto poto ponovno dopadnu biračima, te da zauzmu što veću zastupljenost i u kriznom trenutku naše Države u Hrvatskom Saboru.

Grijehe političkih elita koje vode Zemlju u posljednjih 15 godina nitko nije analizirao i istražio, pa sve kreće u zaborav neovisno o neutvrđenoj odgovornosti stranaka i strančica koje su nas dovele u bezizlazno stanje, gotovo do bankrota Zemlje.

Također smo svjedoci umirovljeničkog biračkog tijela koje je rastočeno na više strana, a naročito u redovima pojedinih lidera umirovljeničkih stranaka koji su stvorili i više blokova umirovljenika u nadi da će baš oni sigurno u tim varijantama dospjeti u hrvatski Sabor. Nemamo spoznaje zašto se to radi, ako se zna daje ovo jedinstvena prilika da korpus umirovljenika ide zajedno u svom interesu ida glasaju za prepoznatljive stranke, a mi u Splitu zagovaramo upravo suprotno da se objedinimo bar na razine regije Dalmacije, te da se jedinstveno okupimo oko organizacijskog odbora iz redova Stranke umirovljenika koja upravo radi na tom objedinjavanju.

Mnogi će reći da ovaj poziv upućujemo vrlo rano S obzirom na datum izbora, a mi mislimo da smo i u debelom zakašnjenju u pozicioniranju takve politike. Vidljivo je da naša regija Dalmacija debelo zaostaje u razvoju što je sramota svih političkih aktera sa našega područja, jer mlade ostavljamo u vrlo neizvjesnoj budućnosti. Zbog toga još jednom mi umirovljenici podmećemo leđa da mi budemo putokaz svim građanima dalmacije a naročito mladima.

Dalmacija se može okarakterizirati kao ničija zemlja, sprženi prostor zahvaljujući dosadašnjim političarima s našega područja. Najnoviji podaci govore da bruto društveni proizvod po glavi stanovnika Splitsko dalmatinske županije iznosi gotovo 100% manje od Zagrebačke županije, ili izneseni bruto proizvod Dalmacije nije niti u prosjeku drugih Županija u Hrvatskoj, a taj prosjek iznosi 10.500 EU-a po stanovniku.

U Splitu, 15.02.2011.god.