Tko to tamo vara birače?
Od svih mogućih kritika ili uvreda koje se mogu uputiti nekoj stranci, vjerojatno najteža je kvalifikacija upućena političarima neke od opcija da su prevarili svoje birače. Jednim od najsvetijih načela demokracije – zastupati građane koji su tu moć potvrdili svojim glasovima – danas se, međutim, može pohvaliti sve manje stranaka. Ako uopće. Pojednici, pak, koji svoje manadate zahvaljuju preferencijalnim glasovima, posebna su priča. Nalik na popunjavanje školskih razreda u posljednji čas, nikad ne znate u čijem će razredu (stranci) završiti ili s kim sjediti u klupi (klubu)...
Sve je nakon 11. rujna izgledalo da će poslijeizborni tjedni pregovaranja biti slični onima nakon prosinca 2015. Narodna koalicija ispustila je izglednu pobjedu, novog mandatara (vjerojatno) će ponuditi HDZ, dok SDP-u predstoji vrijeme suočavanja s vlastitim pogreškama te izbor novog predsjednika. Most nezavisnih lista još jednom zauzima čvrste stavove i traži jamstva, ohrabren stabilnom podrškom birača. Novi dramatski 'zaplet' donosi odluka vodstva HSS-a da podržava buduću Vladu, nude potpise budućem mandataru, ali ostaju u opoziciji. Potom kreće velika raspravao 'izdaji načela', prijevari birača, iako je bjelodano da Narodna koalicija više ne postoji. Potom iz SDP-a stiže priznanje da su i oni prevarili birače. Iz HNS-a stižu neodređeni i pomirljiviji tonovi, no tek ćemo vidjeti gdje će završiti njihovi mandati... Jer, u Hrvatskom Saboru mandati u opoziciji svode se uglavnom na priopćenja i uzaludno predlaganje amandmana.
Međusobne optužbe i nesuglasice u međuvremenu potresaju i Živi zid, izviru priče o kovertama neprijavljenog novca te, općenito, ponašanje vrha stranke koje budi sumnju u izdaju ideala na kojima je nastao istoimeni pokret. Na protestnim glasovima birača. Jedan (Runtićev) mandat nakon toga je osvanuo uz Most (!), nakon posjete javnom bilježniku. Već viđeno, zar ne? Mandati 'manjinaca' priča su za sebe i samo će raspiriti kritike onih koji žele reducirati njihov broj, pogotovo ako će (opet) odlučivati o podršci novoj Vladi. Također, izvjesno je da će neki mandati nacionalnih manjina pojačati saborski klub BM 365, stranke zagrebačkog gradonačelnika, koji se poput Feniksa vraća iz poraza i grčevito želi biti odlučujući politički faktor. Iako to njegovi birači više očito ne žele.
Iz svega dosad nabrojanog, a to je tek mali dio naše surove političke zbilje, tko još misli da je ikome iz političkog života bitno što misle birači? U Stranci umirovljenika zaključujemo da se bilo koja optužba o 'prevari birača' pretvorila u šuplju frazu, alibi za neuspjeh, poricanje činjenice da se ovakvim političkim sustavom, izbornim zakonom i teritorijalnim ustrojem – varaju svi građani! Pored toga, nemoć demokracije koja formiranje vlasti pretvara u trgovanje mandatima i zakulisne igre korespondira s diktaturom, 'čvrstom rukom' kao mogućom konačnom posljedicom. Pretjerujemo? Prelistajte povijesne knjige.