Izbori naši svagdašnji

Objavom kandidacijskih lista za izvanredne parlamentarne izbore još se jednom u pravom svjetlu pokazala sva apsurdnost Izbornog Zakona i Zakona o političkim strankama. Naime nakon što su nas godina na izborima zabavljale raznorazne abecede, akcije, sabori ili masline na red su došli SMSovi, SHVovi, SRNE i slične umotvorine političkih hoštaplera. Pri tome nije riječ o uskraćivanju demokratskog prava građana na političko samoorganiziranje ali kada se stranke registriraju par dana prije izbora riječ je o zagađivanju medijskog političkog prostora. Nadalje postavlja se pitanje kako je moguće da stranke bez općinskih, gradskih ili županijskih vijećnika odjednom žele poslati parlamentarne stranke.Kao da je politika amaterizam, a ne odgovoran posao koji ipak zahtijeva i političku praksu i iskustvo. No svjesni smo također kako se iza tih strančica kriju nečiji drugi interesi i pokušaji otkidanja biračkih glasova. Primjer osnivanja umirovljeničke stranke od strane dugovječnog političkog mahera Radimira Čačića samo je jedan od najočitijih primjera. Stoga svi dosadašnji pokušaji zakonskog reguliranja osnivanja neozbiljnih stranaka, stranaka bez vlastitog prostora, financijske potpore, programa rada ili web stranica nisu urodili plodom.

Nadalje u tom kontekstu potrebno je još jednom istaknuti kako Stranka umirovljenika godinama upozorava i na nelogičnost izbornog zakona koji daje u europskoj praksi nezabilježena prava nacionalnim manjinama (8 zastupnika u odnosu na 3 iz hrvatske dijaspore), u interesu je najvećih političkih stranka koje zbog visokog izbornog praga nezasluženo dobivaju i do 20% raspršenih glasova ili omogućuje manipulacije na, po nama, arhaičan dan predizborne šutnje.                               Stoga smatramo kako je izvor svih problema u kojima se danas nalazimo upravo Zakon o izborima i uhljebljivanje pojedinaca kroz predizborne koalicije, sklapanje neprincipijelnih saveza i otvorena politička trgovina.                                                    

Nakon takvih poteza postavlja se pitanje. Kako možemo od saborskih zastupnika izabranih na takav način očekivati poštenje, nekorumpiranost ili principijelnost. Stoga ponovno upozoravamo hrvatsku javnost kako je što žurnije potrebno promijeniti i osuvremeniti izborni zakon (elektronsko glasovanje) te ispitati i mogućnost obveznog glasovanja. Naime mišljenja smo kako građani Republike Hrvatske osim prava i privilegija moraju imati i neke obveze prema svojoj državi a jedna od njih bi trebala biti i glasovanje za svoje političke predstavnike.